Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Vyšehrad

Hradisko Vyšehrad - Národná prírodná rezervácia

VyšehradÚzemie bolo za chránené vyhlásené v roku 1973, novelizované v roku 1984. Zákonom 287/1994 o ochrane prírody a krajiny bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu. Nachádzala sa vo vtedajších okresoch Martin a Prievidza. Vyhláškou 17/2003 z 9.4.2003, účinnou od 1.2.2003 bola potvrdená. Novelizovaná bola v roku 2004. Rozloha je 486.500m2. Ochrana charakteristického  a dominantného vápencového masívu v pohorí Žiar s významným archeologickým náleziskom (hradisko) v prostredí zvyškov prirodzených Národná prírodná rezervácia Vyšehradlesných porastov, najmä bučín. Predmetom ochrany je vápencový masív s lesostepnou vegetáciou a zriedkavými druhmi hmyzu na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele. V minulosti bola lokalita oblasťou s výskytom vzácneho a chráneného druhu motýľa Jasoňa červenookého, ktorý je ako jediný z motýľov žijúcich na Slovensku zaradený do zoznamu celosvetovo chránených a ohrozených druhov živočíchov. V súčasnosti je snaha o jeho opätovný návrat do lokality. Na vápencovej plošine so zvyškami pôvodných lesov a skalnej vápnomilnej vegetácie je významné archeologické nálezisko. Najstaršie osídlenie z mladšej doby kamennej a mladšej doby bronzovej, stopy po slovanskom osídlení. Nachádza sa v katastri obce Nitrianske Pravno, v častiach Solka a Vyšehradné.

Základné údaje

Evidenčné číslo: 487
Výmera chráneného územia: 486 500 m2
Výmera ochranného pásma: -
Rok vyhlásenia: 1973
Rok poslednej novelizácie: 1984
Zriaďovací orgán pri vyhlásení CHÚ: Ministerstvo kultúry Slovenskej socialistickej republiky
Názov právneho predpisu vyhlasujúceho CHÚ: Úprava Ministerstva kultúry SSR č. 66/1984-32 z 30.4.1984 - ú. od 1.5.1984, 4. stupeň o. - vyhláška KÚŽP v Žiline č. 7/2004 z 3.5.2004 - ú. od 1.7.2004
Názov organizačnej jednotky Štátnej ochrany prírody SR, spravujúcej CHÚ: ŠOP - S-CHKO Ponitrie
Predmet ochrany: NPR je vyhlásená na ochranu vápencového masívu v pohorí Žiar s lesostepnou vegetáciou a zriedkavými druhmi hmyzu na vedeckovýskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.
Spôsob vymedzenia ochranného pásma: OP nevyhlásené: okrem CHA, jaskýň a prírodných vodopádov platné podľa § 17 - ods. 7 alebo 8 zákona č. 543/2002 Z.z.
Stupeň/druh ochrany: 4. stupeň
Príslušnosť do súvislej európskej sústavy chránených území: nie
Súkromné chránené územie: nie

Lokalizácia

Kraj: Žilinský, Trenčiansky
Okres: Turčianske Teplice, Prievidza
Obec: Jasenovo, Nitrianske Pravno
Katastrálne územie: Jasenovo, Vyšehradné, Solka
Príslušnosť k VCHÚ: Nie je súčasťou VCHÚ

Národná prírodná rezervácia Vyšehrad

HRADISKO VYŠEHRAD

Vyšehrad – 829 m n.m..
DSCN6428.JPGOsídlenie hradiska – doba železná až doba laténska. Vyšehrad bol oddávna predovšetkým strategicky významnou pevnosťou na rozhraní Turca a Ponitria a jeho prvoradou úlohou bola kontrola významnej diaľkovej cesty (tzv. Jantárovej), ktorá smerovala z Poľska cez Turiec do Nitry a ďalej na juh. Archeologické pramene dosvedčujú, že svoju funkčnosť si hradisko, i keď v zmenšenej miere, udržalo v priebehu 10. a 11. storočia. VyšehradZnovuobnovenie funkčnosti hradu prebehlo na prelome 13. a 14. storočia v období vlády Matúša Čáka Trenčianskeho a v 60. rokoch 15. storočia, keď si na Vyšehrade zriadil svoju operačnú základňu bratrícky veliteľ Slováčko. Vyšehrad ponúka jedinečný kruhový výhľad na Turiec a Hornonitrie. Cesta na hradisko je zároveň aj náučným chodníkom, na ktorom sa návštevník dozvie všetko o histórii, faune a flóre tejto nádhernej lokality.

Náučný chodníkNáučný chodník Vyšehrad sa nachádza na území NPR Vyšehrad. Prístup na chodník je zo SAD Prievidza, Turčianske Teplice – Jaseňovo alebo Nitrianske Pravno – Solka. Dĺžka trasy je 1,3 km a na trase je 6 zastávok s informačnými tabuľami. Terén je nenáročný až stredne náročný a trasa je prírodovedne, historicky a archeologicky zameraná. Bol otvorený v roku 1982, v roku 1995 bola zabezpečená výmena informačných panelov.

Zaujímavosti náučného chodníka: najvyšší vrchol strednej časti pohoria Žiar s výskytom skalnej vápnomilnej vegetácie, významné archeologické nálezisko na vápencovej plošine, najstaršie osídlenie z ml. doby kamennej, stopy po slovanskom osídlení.Vyšehrad - smerovník

Zaujímavé odkazy: 

 

 

 

 

 


 


Predpoveď počasia

dnes je: 22.2.2019

meniny má: Etela

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka