Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Futbalový oddiel

MTJ - logo

 

FUTBALOVÝ ODDIEL MTJ
Nitrianske Pravno

Video - záznamy zápasov
VIDEOZÁZNAMY
ZÁPASOV

 


 

Správa o činnosti futbalového klubu za rok 2018

     Vážení športoví priatelia, prihováram sa k Vám prostredníctvom tohto článku, aby som Vás poinformoval o dianí v našom futbalovom klube za posledné polročné obdobie.

S potešením môžem konštatovať, že sme rozšírili naše súťažné mládežnícke družstvá o družstvo starších žiakov, ktorí v našom klube absentovali od súťažného ročníka 2013/2014.

V tomto súťažnom ročníku pripravujeme našich „mládežníkov“ v týchto družstvách :
predprípravka, prípravka, starší žiaci a dorast. Štvoricu „mládežníkov“ doplňuje mužstvo dospelých. Klubové farby háji takmer 90-ka hráčov, hoci predprípravka, v ktorej sú prváci a druháci našej ZŠ nehrá súťažné zápasy. Jednotlivé družstvá Vám predstavíme prostredníctvom komentárov ich trénerov.

Začnem od tých najmladších – predškolákov našej MŠ, ktorých sme zapojili do projektu SFZ „Dajme spolu gól“ a našej MŠ. 23 predškolákov vedie 1x v týždni náš pán učiteľ TV Mgr. Marek Blaháč a tréner Jozef Dlhopolček. SFZ zabezpečil vykrytie nákladov na tréningové pomôcky a trénera. Chcel by som sa poďakovať všetkým zainteresovaným a vedeniu MŠ za podporu tohto projektu.

Družstvo predprípravky pripravuje tréner PaedDr.Gerhard Dzian už druhým rokom. Tvoria ho 18 žiaci prvého a druhého ročníka miestnej ZŠ. Cieľom prípravy je vzbudiť záujem o pravidelnú športovú činnosť. Zameriavame sa na všestrannú pohybovú prípravu, rozvoj „citu“ pre loptu so zameraním nielen na futbal, ale aj ostatné loptové hry.

Neoddeliteľnou súčasťou prípravy je naučiť hráčov spolupracovať navzájom, akceptovať druhých, trénera, pravidlá hier a určité zásady disciplíny. Družstvo je základňou pre družstvo prípravky. I keď nie všetci predprípravkári nájdu uplatnenie vo futbale, dostanú všestranný pohybový základ, na ktorom sa dá stavať aj v ostatných športoch. Predprípravka sa pripravuje 2x v týždni počas celého školského roka.

Tréner Mgr.Milan Kiripolský trénuje žiakov U11 prípravku mix skupinu B.

Jesennú časť sezóny môžeme hodnotiť ako veľmi dobrú. Naši chlapci, ktorí reprezentujú obec Nitrianske Pravno, veľmi dobre zvládli prvú časť súťaže. Zodpovedajú tomu výsledky. V tabuľke im patrí 2. miesto, to znamená, že nadviazali na predchádzajúcu futbalovú sezónu pod vedením p. Ladislava Pročku.

Na post trénera do novej sezóny ma oslovil p. PaeDr. Gerhard Dzian. Po konzultácii o smerovaní družstva som ponuku prijal.

Mal som veľké ambície, pripraviť takmer nové družstvo, a preto som začal s tréningovým procesom hneď prvý prázdninový piatok a pokračoval počas celých letných prázdnin. Bolo pre mňa sklamaním, že chlapci, ktorí bývajú v obci, v blízkosti ihriska, veľmi málo dochádzali na tréningy. Pochopil som, že majú prázdniny, sú s rodičmi na dovolenke, na výlete u starých rodičov, atď. Stalo sa, že niektoré zápasy, ktoré boli na rozpise v auguste, sme museli preložiť. V tomto období bolo potrebné nových chlapcov zaregistrovať, lebo sme zistili, že ich je málo. Tento problém som riešil s p. PaedDr. Dzianom, manažérom klubu, ktorý mi vychádzal v ústrety a často konzultoval so mnou aj iné problémy, ktoré sa vyskytli.

V septembri, s prvým školským zvonením, prišlo na tréning vyše 20 chlapcov. Využil som túto príležitosť a trénovali sme takmer každý deň. Bolo potrebné zamerať sa na tréningovú disciplínu, precvičiť si futbalovú abecedu, zistiť úroveň pohybových schopností každého hráča, určiť posty v hre, organizáciu hry, pripomenúť si pravidlá netradičného futbalu na jednej polovici a samozrejme pripraviť ich na zápasy. Toto všetko sme museli zvládnuť v krátkom čase pre slabú účasť chlapcov v období prázdnin. Zápasy, ktoré sme hrali v rýchlom slede, nám ukázali veľkú zanietenosť nášho družstva. Chlapci oproti ostatným družstvám preukázali veľkú bojovnosť a srdiečko, ktoré bilo v náš prospech.To sa prejavilo aj v konečnom postavení v tabuľke. Patrí nám 2.miesto, po ôsmich víťazstvách a jednej prehre.

Obec Nitrianske Pravno reprezentovali: Leo Dírer, Michal Cicko, Martin Krpelan, Patrik Šujan, Oliver Gombarček, Adam Ďurík, Peter Ličko, Erik Kobza, Jakub Krpelan, Michal Šturcel, Oliver Znášik, Alex Zuberský, Jakub Štálnik, Dávid Bánovčan.

V súčasnom období prebieha príprava na ďalšiu časť sezóny. Toto obdobie je pomerne dlhé a je len na chlapcoch ako s ním naložia, či sa budú pravidelne zúčastňovať prípravy, aby v naledujúcom období ešte lepšie zvládli futbalovú abecedu a zlepšili svoje pohybové schopnosti. Klub aj škola nám vytvárajú veľmi dobré podmienky a je len na nás ako ich využijeme.

Nebolo dôležité o koľko sme zápasy vyhrali alebo prehrali, dôležitejšie je to, aby sme vytvorili dobrý koletkív chlapcov, pripravili ich pre činnosť, ktorú robia radi, činnosť, kde využijú svoj voľný čas, čas plný pohybu a rozvoja schopností a morálno- vôlových vlastností.
Záverom chcem poďakovať za spoluprácu a pomoc pri vedení družstva najmä p. PaedDr. Gerhardovi Dzianovi, Lucii Dírerovej, vedúcej družstva, Ladislavovi Pročkovi, Lukášovi Poljakovi, Jánovi Bolfíkovi a všetkým rodičom, ktorí podporujú svoje deti vo futbalovom raste.

Družstvo starších žiakov pod vedením trénerov Lukáša Poliaka a Patrika Adamčeka reprezentuje 19 hráčov / niektorí so striedavým štartom v prípravke/ sú vo väčšine vekom v kategórii mladších žiakov. Nastupujú v súťaži IV.liga U15-III.trieda PD sever. Sme veľmi radi, že sme túto kategóriu žiakov prihlásili do súťaže, hoci niektorí domáci hráči sa rozhodli prestúpiť do družstiev, v ktorých hosťovali. Súťažné výsledky a postavenie v tabuľke v tomto súťažnom ročníku berieme ako druhoradé. Prvotné je konsolidovať káder, vytvoriť dobrý kolektív, zlepšiť herný prejav a veríme, že sa výsledky dostavia.

Jesennú časť súťažného ročníka 2018/2019 U19 Majstrovstvá oblasti dorastu vyhodnotí tréner Jozef Dlhopolček.

Družstvo som prebral po predchádzajúcom trénerovi J.Klajberovi. Do prípravy sa nezapojili z rôznych dôvodov títo hráči: Daniš, Baniar, Krébes, Kmeť, Šnirc, Štefan, S.Gross. Bolo ich treba nahradiť, aby sme sa vôbec mohli prihlásiť do súťaže.

Postupne sme do mužstva získali navrátilcov M.Líšku, bratov Elischerovcov, M.Cicku z Pravenca, bratov Drškovcov z Malinovej a R.Oravca z Kľačna. Vytvorila sa dobrá partia, ktorá chcela hrať tímovo, čo sa prejavilo nielen na hernom prejave, ale aj na umiestnení v tabuľke po jesennej časti, keď zimujeme na 3.mieste so skóre 71:30 so ziskom 32bodov z 13.MZ. 71 strelených gólov je prvenstvo v súťaži.

V niektorých zápasoch nám vypomohol hráč A mužstva Patrik Sekerka, ktorý bol svojimi futbalovými schopnosťami lídrom mužstva.

Nakoľko v okolitých obciach nemajú dorastenecké družstvá / až na Pravenec/, vyzývame k spolupráci okolité obce pri výchove hráčov tejto vekovej kategórie, aby nekončili s aktívnou činnosťou po žiackej kategórii.

Hráčom chcem poďakovať za dobrú reprezentáciu našej obce, futbalovému výboru a bývalému starostovi za podporu a priazeň.

Trénerom „A“ mužstva sa od začiatku roka stal tréner Ján Adamček: „ v jarnej časti súťaže sme sa trápili hlavne so zložením mužstva, nakoľko bol káder veľmi úzky. Základná zostava bola preto nemenná. Niekedy sa vyskytli i problémy v zložení tímu, pretože viazla komunikácia a spolupráca s vtedajším trénerom dorastu. Súťaž sme však zachránili.

Letná príprava začala 14.7.2018 a odvíjala sa v možnostiach klubu. Odohrali sme 3 PZ – Chrenovec – N.Pravno 3:2, N.Pravno – Bojnice 0:1, Oslany – N.Pravno 3:0. Káder mužstva sme doplnili mladými hráčmi z Baníka Prievidza /Kolečáni, Chalmovský, Sládkay, Sekerka/, z MTJ Pravenec sme získali R.Rendeka a z Nitrianskeho Rudna J.Šlabiara, no z vlastného dorastu nás neposilnil žiaden odchovanec!

Okrem nich mužstvo tvorili hráči Perička, Jamrich, P.Adamček, Valentín, Šimurda, Chupek, Pavlíček, Luščák, Vetrák, Ľ.Áč, Valko, Cachovan a Haluš. Kapitán Anton Čičmanec sa po zranení v MZ v Kamenci už v zostave neobjavil, no veríme, že mu futbal ešte „chutí“ a bude sa objavovať v zostave aj na jar. T.Sládkay sa v októbri vrátil do Baníka Prievidza.

Z 15 súťažných zápasoch sme 4 vyhrali, 3 remizovali a 8 prehrali. Nakoľko bola letná príprava krátka, osvojenie herného systému 4-3-3 sme sa snažili aj v MZ. Prezentovať sa útočnou kombinačnou hrou so snahou o získanie lopty hneď po jej strate čo najbližšie k súperovej bráne.

Chlapci postupne nadobúdali hernú istotu a každým zápasom bolo cítiť že sa výkonnostne zlepšujú.

Samozrejme, že sa občas nevyhli herným výkyvom, nakoľko tréningová účasť niektorých hráčov bola slabá.

Poďakovanie chlapcom patrí hlavne za to, že sme celú jeseň odohrali v kompletnej zostave, hoci väčšina hráčov pracuje na smeny a cez víkendy. Bilancia jesene je 12.miesto s 15 bodmi a so skóre 15:34 a -6bodov v tabuľke pravdy.

Ako funkcionár klubu by som sa zmienil aj o mimošportovom živote klubu. Absolvoval som posezónne posedenia starších žiakov, dorastu aj mužov. S potešením môžem konštatovať, že hráči mali o posedenia záujem a v útulnom prostredí novej „zasadačky“ si pri občerstvení podebatovali o problematike družstva.

Nedarí sa nám zapojiť do riadenia klubu mladších perspektívnych funkcionárov. Preto veľmi dobrú spoluprácu s hospodárom Lukášom Poliakom, jeho manželkou Adrianou ako zdravotníčkou a vedúcim mužstva dospelých Dušanom Habšudom si veľmi cením a ďakujem za ňu.

Podarila sa nám spolupráca so zástupcami ZŠ, pani riaditeľkou Mgr. Gebrlínovou, ktorá nám všemožne vychádza v ústrety, s učiteľmi TV Mgr. Marekom Blaháčom a predovšetkým s Mgr. Milanom Kiripolským.

Považujem si ochotu v spolupráci riaditeľa spoločnosti Obec Nitrianske Pravno s.r.o. Ing. Tomáša Šujana. V rámci možnosti a dohody nám zabezpečuje prevádzku a údržbu areálu a budovy klubu.

Chcem sa poďakovať v mene svojom, v mene hráčov a trénerov obecnému zastupiteľstvu, bývalému starostovi Ing. Jozefovi Balčirákovi za vytvorené podmienky pre športovú činnosť takmer stovky mladých ľudí.

Futbal je silný fenomén športu spoločnosti a podieľa sa na kultúre v obci. Súčasný pravňansky futbal je dlžníkom obci a svojim fanúšikom vzhľadom na svoju tradíciu. Jeho úpadok od IV.ligy po VI.ligu je dôsledkom nezáujmu o mládež a nekoncepčné riadenie. Preto vyzývam zainteresovaných a ochotných pomôcť k spolupráci v záujme napredovania a zlepšenia kultúry futbalu v našej obci.

 

PaedDr. Gerhard Dzian

člen výboru

Futbal - ilustračná foto, zdroj: Pixabay.com


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka