Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Pravniansky kroj

Pravniansky kroj

Kroj bol oddávna viditeľným prejavom silného pocitu spolupatričnosti a súdržnosti. Ovplyvnený zvykmi a tradíciou jednotlivých regiónov, sa stal jednotným a jedinečným odevom širokých vrstiev ľudu. Nemožno prehliadnuť, ako sa do svojej krásy rozvíjali na všetkých miestach ľudové odevy, ktoré svojim formovým a výrazovým bohatstvom vypovedali o charaktere a zvykoch ľudí, svojich nositeľov, nemali len ochrannú a úžitkovú funkciu, vyjadrovali príslušnosť ľudí k určitému sociálnemu prostrediu i regiónu. Keď si prezrieme ženské kroje Slovenska, očarí nás pestrá paleta druhov a typov. Ak by sme ju mali systematizovať, musíme sa na jednotlivé krojové súčasti pozrieť osobitne z hľadiska ich základnej formy. Zistíme, že všetky kroje majú jednotnú základnú formu, tak ako sa vyvinula v ľudový odev ešte v 16. storočí v bezmála celej strednej Európe. 
Jednotlivé krojové časti sú všade tie isté: u žien: jednoduchá spodná košeľa z hrubého konopného plátna, tzv. rubá, na ktorej je viacero sukní, ďalej široko strihaná vrchná blúzka s riasenými rukávmi z jemnejšieho plátna, nazývaná aj oplecko, rukávce, bohato zdobená krátka vesta, zvaná lajblík, brustfleck, kabátik. Ďalej je to väčšinou zástera, čepiec, šatka cez hruď a ručníky. U mužov je základom košeľa, nohavice, vesta, klobúk, kabát nazývaný halena čižmy alebo krpce. V Pravne a okolí, ktoré tvorí jeden z 5 veľkých krojových okruhov Hornej Nitry sa súčasne vyskytovali 3 typy kompletného oblečenia.

Móda a štýl hrali dôležitú úlohu v odievaní a vždy našli svoju odozvu aj u širokých vrstiev ľudí. Nemecké banské mestá ako Kremnica, Štiavnica a Banská Bystrica udávali ton aj okolitým nemeckým osídleniam. Vplyvom silných kultúrnych vzťahov stredoslovenských banských miest sa dostala do našej oblasti krojová forma, ktorá sa udržala v Pravne až do druhej polovice 19. storočia. /kolorovaná fotografia prelom 19.a20.stor.// Tento kroj sa dostal, s niekoľkými zmenami aj do okolitých nemeckých dedín a tu bol nosený až do druhej svetovej vojny. Úprava hlavy – šata – sa najdlhšie zachovala v Tužine, ale jej pôvod treba hľadať v Pravne.

Istej skupine žien v Pravne nestačila doterajšia forma odevu, a v 2. polovici 19. storočia vytvorili – pravdepodobne vplyvom cudzích odevných zvykov – novú formu kroja. /nové fotografie// Tá sa líšila od sedliackeho kroja okolitých dedín, Pravnianky boli predsa meštianky, a tento kroj bol všeobecne obdivovaný. V meste sa nosilo vkusná spodná bielizeň zdobená tzv. štikerajom. Spodnice a hodvábna sukňa sa zachovali z pôvodného kroja. Na sukňu a lajblík sa používal drahý hodvábny taft pastelových farieb, zástera je tiež hodvábna v danom odtieni, alebo kontrastnej farby. Šatka cez prsia a rukávy sú kombinované vyšívaným tylom. Hlavnými znakmi tohto nového typu kroja je úpravy hlavy čepiec - zlatohlav, nazývaný „koke“ a zimný slávnostný krátky kabátik – „tušala“.

Mužský kroj: Na spodný odev sa používalo domáce plátno. Košeľa nemá golier, ku krku sa priväzovala šnorkou. Košeľu pokrývala tmavá vesta, ktorá sa zapínala až ku krku, na veste sa nosila dlhá mentieka. Miesto tejto sa neskôr udomácnila kratšia halena siahajúca po pás. Na nohavice a vestu sa používalo tmavomodré pravnianske súkno – v Pravne pracovala široko ďaleko známa súkenka. Nohavice, vesta a haleny boli zdobené šnúrami. Na výročité sviatky sa používali bohato zdobené odevy striebornými gombíkmi, sponami a reťazami, v zimnom období líštinové kožuchy. Hlavu pokrýva čierny plstený klobúk. Ako obuv sa na sviatočné dni používali nové čižmy, v bežný deň a v zime staré.

Kroje sú súčasťou hmotnej kultúry ľudu. V nich sa snáď najlepšie odzrkadľuje podstata a charakter ľudí, ktorí ich nosili. Vyznačujú sa praktickosťou, krásou a čarom, ktoré do nich zatkali šikovné ruky našich materí. Preto by sme ich mali naďalej ochraňovať a odovzdať ďalším generáciám.

Spracoval Andrej Richter


 
 • 01.JPG

 • 02.JPG

 • 03.JPG

 • 04.JPG

 • 05.JPG

 • 06.JPG

 • 07.JPG

 • 08.JPG

 • 09.JPG

 • 10.JPG

 • 11.JPG

 • 12.JPG

 • 13.JPG

 • 14.JPG

 • 15.JPG

 • 16.JPG

 • kroj.jpg

 • slávnostný letný kroj so zlatou pokrývkou hlavy tzv Coke.jpg

  Slávnostný letný kroj so zlatou pokrývkou hlavy tzv Coke


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka