Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

História

Pravniansky kroj

Pravňanský krojKroj bol oddávna viditeľným prejavom silného pocitu spolupatričnosti a súdržnosti. Ovplyvnený zvykmi a tradíciou jednotlivých regiónov, sa stal jednotným a jedinečným odevom širokých vrstiev ľudu. Nemožno prehliadnuť, ako sa do svojej krásy rozvíjali na všetkých miestach ľudové odevy, ktoré svojim formovým a výrazovým bohatstvom vypovedali o charaktere a zvykoch ľudí, svojich nositeľov, nemali len ochrannú a úžitkovú funkciu, vyjadrovali príslušnosť ľudí k určitému sociálnemu prostrediu i regiónu. Keď si prezrieme ženské kroje Slovenska, očarí nás pestrá paleta druhov a typov. Ak by sme ju mali systematizovať, musíme sa na jednotlivé krojové súčasti pozrieť osobitne z hľadiska ich základnej formy. Zistíme, že všetky kroje majú jednotnú základnú formu, tak ako sa vyvinula v ľudový odev ešte v 16. storočí v bezmála celej strednej Európe. 
Jednotlivé krojové časti sú všade tie isté: u žien: jednoduchá spodná košeľa z hrubého konopného plátna, tzv. rubá, na ktorej je viacero sukní, ďalej široko strihaná vrchná blúzka s riasenými rukávmi z jemnejšieho plátna, nazývaná aj oplecko, rukávce, bohato zdobená krátka vesta, zvaná lajblík, brustfleck, kabátik. Ďalej je to väčšinou zástera, čepiec, šatka cez hruď a ručníky. U mužov je základom košeľa, nohavice, vesta, klobúk, kabát nazývaný halena čižmy alebo krpce. V Pravne a okolí, ktoré tvorí jeden z 5 veľkých krojových okruhov Hornej Nitry sa súčasne vyskytovali 3 typy kompletného oblečenia.

Móda a štýl hrali dôležitú úlohu v odievaní a vždy našli svoju odozvu aj u širokých vrstiev ľudí. Nemecké banské mestá ako Kremnica, Štiavnica a Banská Bystrica udávali ton aj okolitým nemeckým osídleniam. Vplyvom silných kultúrnych vzťahov stredoslovenských banských miest sa dostala do našej oblasti krojová forma, ktorá sa udržala v Pravne až do druhej polovice 19. storočia. /kolorovaná fotografia prelom 19.a20.stor.// Tento kroj sa dostal, s niekoľkými zmenami aj do okolitých nemeckých dedín a tu bol nosený až do druhej svetovej vojny. Úprava hlavy – šata – sa najdlhšie zachovala v Tužine, ale jej pôvod treba hľadať v Pravne.

Istej skupine žien v Pravne nestačila doterajšia forma odevu, a v 2. polovici 19. storočia vytvorili – pravdepodobne vplyvom cudzích odevných zvykov – novú formu kroja. /nové fotografie// Tá sa líšila od sedliackeho kroja okolitých dedín, Pravnianky boli predsa meštianky, a tento kroj bol všeobecne obdivovaný. V meste sa nosilo vkusná spodná bielizeň zdobená tzv. štikerajom. Spodnice a hodvábna sukňa sa zachovali z pôvodného kroja. Na sukňu a lajblík sa používal drahý hodvábny taft pastelových farieb, zástera je tiež hodvábna v danom odtieni, alebo kontrastnej farby. Šatka cez prsia a rukávy sú kombinované vyšívaným tylom. Hlavnými znakmi tohto nového typu kroja je úpravy hlavy čepiec - zlatohlav, nazývaný „koke“ a zimný slávnostný krátky kabátik – „tušala“.

Mužský kroj: Na spodný odev sa používalo domáce plátno. Košeľa nemá golier, ku krku sa priväzovala šnorkou. Košeľu pokrývala tmavá vesta, ktorá sa zapínala až ku krku, na veste sa nosila dlhá mentieka. Miesto tejto sa neskôr udomácnila kratšia halena siahajúca po pás. Na nohavice a vestu sa používalo tmavomodré pravnianske súkno – v Pravne pracovala široko ďaleko známa súkenka. Nohavice, vesta a haleny boli zdobené šnúrami. Na výročité sviatky sa používali bohato zdobené odevy striebornými gombíkmi, sponami a reťazami, v zimnom období líštinové kožuchy. Hlavu pokrýva čierny plstený klobúk. Ako obuv sa na sviatočné dni používali nové čižmy, v bežný deň a v zime staré.

Kroje sú súčasťou hmotnej kultúry ľudu. V nich sa snáď najlepšie odzrkadľuje podstata a charakter ľudí, ktorí ich nosili. Vyznačujú sa praktickosťou, krásou a čarom, ktoré do nich zatkali šikovné ruky našich materí. Preto by sme ich mali naďalej ochraňovať a odovzdať ďalším generáciám.

Spracoval Andrej Richter
Autor fotografií: Jozef Kraus, archív obce

Slávnostný letný kroj so zlatou pokrývkou hlavy tzv. Coke

Pravňanský kroj

Pravňanský kroj

Pravňanský kroj

Pravňanský kroj

Pravňanský kroj

Pravňanský kroj


 
Pridať reakciu
Text:
Podpis:

Fotogaléria

Historické fotografie obce Nitrianske Pravno a jej okolia


 
 • 1.jpg

  Stará budova radnice okolo roku 1905

 • 1903 - 1903 - Severozápadný pohľad na námestie.jpg

  Severozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1903 - Juhovýchodný pohľad na námestie.jpg

  Juhozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1903 - Juhozápadný pohľad na námestie.jpg

  Juhozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1904-10-16 - Venantium - Dievčenská internátna škola (základný kameň položený 18-04-1887.jpg

  Dievčenská internátna škola Venantium - 16.10.1904

 • 1905-1912 Juhovýchodná časť námestia.jpg

  Juhovýchodná časť námestia z obdobia 1905-1912

 • 1905-1912 Južný pohľad na kostol.jpg

  1905-1912 - Južný pohľad na kostol

 • 1939 - Nova skolska budova -01.jpg

  1939 - Nová školská budova (neskôr školské dielne, dnes prerobené na bytový dom - vedľa požiarnej zbrojnice)

 • 1939 - Nova skolska budova -02.jpg

  1939 - Nová školská budova zo zadnej strany

 • 1946.jpg

  1946 - Prievidzská ulica zničená vojnou

 • 1975-05-09 Námestie z 27. metrovej výšky - z požiarnej plošiny.jpg

  9.5.1975 - Námestie z 27 metrovej výšky

 • 1975-10-15 Asanácia budov pre budovu riaditeľstva ŠM.jpg

  15.10.1975 - Asanácia starých budov na námestí. Na ich mieste bola vzápätí začatá výstavba budovy riaditeľstva Štátnych majetkov (dnešný Vjarspol)

 • 3.jpg

 • 30te roky - R.K. Ľudová škola na námestí - chlapčenská.jpg

  30-te roky 20. storočia - Rímsko-katolícka ľudová škola na námestí - chlapčenská (dnes na jej mieste stojí hotel Vyšehrad)

 • Detský domov (sirotčinec) - cca rok 1941.jpg

 • pohlad na námestie a poskodeny kostol 1946.jpg

 • Prievidzská ulica 1946.jpg

 • RADNICA1905.jpg

 • RADNICA-1912 - po renovacii.jpg

 • turcianska ulica 1937.jpg

 • turcianska ulica 1937 (2).jpg

  1937 - Turčianska ulica - kamenný most cez rieku Nitra

 • zniceny dom na Dlhej ulica c 241 - 1946.jpg


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka