Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

História

Pitie vody, mlieka, piva, vína a liehovín v minulosti


Jedz chlieb a pi vodu, neprídeš na chudobu !

(pitie vody, piva, vína a liehovín v minulosti)

Pitie čistej vody sa ešte v novoveku považovalo za nezdravé, čo bolo v dôsledku častých epidémii pochopiteľné. Voda však ostala dodnes najbežnejším a najrozšírenejším nápojom od ranného veku detí. Varili sa z nej bylinné čaje a podľa sezónny sa miešala s ovocným sirupom.

Sieť studní bola pomerne hustá a ak aj niekto nemal vodu vo dvore, jej žriedlo bolo od domu vzdialené maximálne niekoľko desiatok metrov. V bohatých domoch na námestí a na hlavných uliciach mal takmer každý studňu s vodou. Vlastnú studňu mala fara, kláštor, ľudová škola. Niekedy sa studne kopali aj na hranici pozemkov a slúžili dvom rodinám, napríklad v Breštenského kúrii „Eremo–Kuče-Haus“ na námestí. Studne sa murovali často z malinovských kameňov a mali priemer aj 150 cm. Otvorené studne, z ktorých sa voda čerpala vedrami, sa na úrovni terénu postupne zakrývali betónovými príklopmi, z ktorých vyúsťovala železná pumpa. Na Malinovskej ulici sú niektoré tieto pumpy zachované dodnes a slúžia svojmu účelu. Používajú sa na čerpanie úžitkovej vody pre dvor a záhradu. Na Prievidzskej ulici bývalo hanbou, ak si niekto bral vodu od iných a nemal vlastnú studňu. Pred zavedením vodovodu to bola voda, z ktorej sa varilo. Pitná voda sa prinášala aj z rôznych prameňov vo vedrách a kanvách, v niektorých domoch mali prameň vo vlastnej pivnici, ako napríklad v Mlynskej ulici „pom Miche“, odkiaľ bola mimoriadne chutná voda vyvedená na ulicu pre širší okruh ľudí.

Ovce, kozy a kravy sa nechovali len na mäso, ale aj na mlieko. Mlieko sa pilo sladké, najčastejšie už v malom veku surové, alebo prevarené s medom. V oveľa väčšej miere ako dnes sa konzumovalo i kyslé mlieko. Malo výhodu, že bolo trvácnejšie a dalo sa naozaj mnohostranne pripraviť. Aj po odvarení tvarohu alebo syra sa srvátka konzumovala ako osviežujúci nápoj a dokonca ako liek.


Sklad piva na námestíPravno popri jarmočnom práve malo aj právo na čapovanie piva a vína. Pivo sa varilo v pivovare vedľa Tužinky. Budova, v ktorej bol pivovarV objekte bývalého pivovaru bolo neskôr zriadené mestské múzeum, potom kino a dnes tam sídli firma Vekaterm. Aj goticko-renesančný dom na námestí vedľa kostola s nápisom BIER LAGER des ANTON ROTTER potvrdzuje, že pivo bolo oddávna v kurze. V preklade znamená SKLAD PIVA ANTONA ROTTERA. Dnes však už tento objekt nestojí, na jeho základoch postavili meštiansku školu.

Na hornú Nitru sa víno dovážalo, hoci v regióne, ba dokonca v samotnom Pravne sa opakovane pokúšali dopestovať víno. Dôkazom toho sú chotárne názvy i lokalita severne od hradskej do Vyšehradného, ktorá sa volá Vinohrady –Bájgjat´n. Vinohrad, ktorý sa neskôr zmenil na čerešňový sad, patril strýkovi sestier Augustíny Richterovej a Štefánie Brídovej, ovocinárovi Johannovi Dierovi, Dierahanzala. Klíma však pestovanie vína nedovoľovala. Niekoľko rokov sa viniču darilo, ale po tuhšej zime predsa len vymrzol. Dobré domáce víno sa však robilo z rôznych druhov ovocia, napríklad jabĺk, ríbezlí, malín.

Zvlášť cenená bola pálenka z ovocia, ktorá bola produktom domácich ovocinárov. Domácej produkcii pálenky konkurovali aj krčmári, ktorí mali svoje pohostinstvá po celom meste a ktorým sa darilo. Medzi najznámejších patrili: Anton Zeisel (Maneheje-Tonč), Eleonora Zeisel (Zafo-Norka), Július Damko (Ače), Stefan Greschner (Bógne-Števe), Georg Kotschner (Gručn-Jége), Josefine Richter (d´Pepa), Anton Steinhübl (s´ Tonče) a iní.

Ľudia však poznali a verili v liečivé účinky alkoholických nápojov. Víno a pálenka, pivo menej, boli často súčasťou zaručených receptov na odstránenie rôznych chorôb a komplikácií. Spolu s inými rastlinnými surovinami sa používali na prípravu výluhov, nápojov, tinktúr, mastí či obkladov. Liečili sa nimi choroby dýchacie, pohybové, kožné, pomáhali v tehotenstve a verilo sa v ich účinnosť proti otehotneniu.

Spracoval Mgr. Andrej Richter


 

Fotogaléria

Historické fotografie obce Nitrianske Pravno a jej okolia


 
 • 1.jpg

  Stará budova radnice okolo roku 1905

 • 1903 - 1903 - Severozápadný pohľad na námestie.jpg

  Severozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1903 - Juhovýchodný pohľad na námestie.jpg

  Juhozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1903 - Juhozápadný pohľad na námestie.jpg

  Juhozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1904-10-16 - Venantium - Dievčenská internátna škola (základný kameň položený 18-04-1887.jpg

  Dievčenská internátna škola Venantium - 16.10.1904

 • 1905-1912 Juhovýchodná časť námestia.jpg

  Juhovýchodná časť námestia z obdobia 1905-1912

 • 1905-1912 Južný pohľad na kostol.jpg

  1905-1912 - Južný pohľad na kostol

 • 1939 - Nova skolska budova -01.jpg

  1939 - Nová školská budova (neskôr školské dielne, dnes prerobené na bytový dom - vedľa požiarnej zbrojnice)

 • 1939 - Nova skolska budova -02.jpg

  1939 - Nová školská budova zo zadnej strany

 • 1946.jpg

  1946 - Prievidzská ulica zničená vojnou

 • 1975-05-09 Námestie z 27. metrovej výšky - z požiarnej plošiny.jpg

  9.5.1975 - Námestie z 27 metrovej výšky

 • 1975-10-15 Asanácia budov pre budovu riaditeľstva ŠM.jpg

  15.10.1975 - Asanácia starých budov na námestí. Na ich mieste bola vzápätí začatá výstavba budovy riaditeľstva Štátnych majetkov (dnešný Vjarspol)

 • 3.jpg

 • 30te roky - R.K. Ľudová škola na námestí - chlapčenská.jpg

  30-te roky 20. storočia - Rímsko-katolícka ľudová škola na námestí - chlapčenská (dnes na jej mieste stojí hotel Vyšehrad)

 • Detský domov (sirotčinec) - cca rok 1941.jpg

 • pohlad na námestie a poskodeny kostol 1946.jpg

 • Prievidzská ulica 1946.jpg

 • RADNICA1905.jpg

 • RADNICA-1912 - po renovacii.jpg

 • turcianska ulica 1937.jpg

 • turcianska ulica 1937 (2).jpg

  1937 - Turčianska ulica - kamenný most cez rieku Nitra

 • zniceny dom na Dlhej ulica c 241 - 1946.jpg


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka