Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky v obci

Nitrianske Pravno a okolité obce vďačia za svoj rozvoj banskému podnikaniu, s ktorým úzko súviselo osídľovanie celej oblasti nemeckými kolonistami. Táto historická skutočnosť ovplyvnila nielen hospodársko-sociálny a kultúrno-spoločenský vývoj mestečka, ale zanechala výrazné stopy i v jeho architektonickej výstavbe. Žiaľ, časté a pustošivé vojny, ničivé požiare a v neposlednom rade i povojnová rekonštrukcia, moderná výstavba a prestavby zasiahli rušivo, a v nejednom ohľade až necitlivo do historického centra a jeho dobovej architektúry. Z niekoľkých zachovaných stavieb a pri pomoci archívnych prameňov si môžeme utvoriť predstavu o vzhľade Nitrianskeho Právna od konca 18. storočia.

    Jednotná výmera pozemku pre usadlosti v intraviláne, stanovená pravdepodobne už pri pôvodnom osídľovaní, si vynútila jednotnú pôdorysnú dispozíciu najstarších obydlí. Boli nimi poschodové drevené domy s uzatvoreným dvorom. Prísna uličná zástavba nedovoľovala rozrastáme obydlia do šírky, čím nútila majiteľov stavať do výšky s tým, že celý rodinný i hospodársky život sa sústreďoval do dvora, oddeleného od ulice pevnou bránou s podjazdom a uzavretého hospodárskymi staviskami. Zruby pôvodných domov boli stavané na kamennej podmurovke a vo výške končili zväčša sedlovou strechou. V obytných priestoroch bola drevená konštrukcia okožovaná a vybielená. Rodinný život sa sústreďoval do trojpriestorových miestností prízemia. Až neskôr, keď postupne zanikali sklady na poschodiach, stal sa obytným celý dom. Rovnomerne s ním sa tiahli hospodárske staviská, remeselnícke dielne, stajne a skladové priestory. Dvor priečne uzatvárali pajty, stodoly alebo šopy. Za nimi sa rozprestierali úzke švíky záhrad a polí. Vinou častých požiarov, najmä katastrofálneho požiaru v júli 1827, tento svojrázny typ domu pôvodných osadníkov vymizol a nahradili ho moderné tehlové a murované stavby, z ktorých sa mnohé zachovali doteraz.


 

STARÁ RADNICA

RadnicaAk je námestie dominantou Nitrianskeho Pravna, tak dominantou námestia a charakteristickou stavbou mestečka je stará radnica.
Pôvodná budova pochádzala z 1. polovice 17. storočia a bola v nej mestská vináreň s liehovinovými mestskými pivnicami. 
Kliknite pre viac informácií a historické fotografie.


 

Kostol sv. Jána Krstiteľa

KostolJuhovýchodnú časť námestia uzatvára najväčšia stavba v Nitrianskom Právne Rímsko-katolícky farský kostol. Jeho patrón, sv. Ján Krstiteľ, bol po dlhé storočia erbovým znakom mesta a súčasťou výzdoby mestskej pečate. Pôvodný kamenný gotický kostol bol postavený už v prvých desaťročiach mestského zriadenia. 
Kliknite pre viac informácií a historické fotografie.


 

Kalvária

Kalvária - horný kostolNájdete ju medzi Nitrianskym Pravnom (pôvodne Nemecké Pravno, Deutsch-Proben) a miestnou časťou Solka. Umiestnenie objektov v teréne od úpätia až k vrcholu pahorku sa volilo zámerne, s úmyslom vytvoriť z Kalvárie výraznú krajinnú dominantu, viditeľnú zo širokého okolia. Iniciátorom a zakladateľom Kalvárie bol miestny rodák a kňaz Anton Richter.
Kliknite pre viac informácií.


 

Drevená zvonica vo Vyšehradnom

Drevená zvonica vo VyšehradnomNárodná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1996. Drevená zvonica postavená začiatkom 19.storočia, v roku 1802.  Patrí medzi najstaršie zvonice tohto druhu na Slovensku a dnes je už unikátom medzi podobným stavbami. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, výšku dvoch podlaží. Stojí na svahu východne od obce Vyšehradné. V objekte sa nachádza aj pôvodný zvon.
Kliknite pre viac informácií


 

Dom Rastislava Haronika Vyšehradné

Dom Rastislava HaronikaV dome č. 898 je malé múzeum bývania, tradičného odevu a keramická dielňa /Keramika Haronika/. Rekonštrukcia domu (na snímke) mu trvala takmer 20 rokov. V roku 1993 za záchranu tejto stavby získal cenu Europa Nostra, ktorú udeľuje dánsky princ. V dome zriadil súkromné múzeum. Je v ňom zbierka keramických nádob, ale aj rôzne ľudovoumelecké predmety z kovu, dreva, kože či textilu. Majiteľ tam má aj zbierku starých krojov, ktoré dokáže vlastnoručne opraviť. V dome sa zachovala aj pôvodná čierna kuchyňa.
Kliknite pre viac informácií
 


 

 

Pamiatková obnova


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka