Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Usmernenie k umiestňovaniu volebných plagátov kandidujúcich politických subjektov na verejných priestranstvách počas volebnej kampane pre voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019Vytlačiť
 

Usmernenie k umiestňovaniu volebných plagátov kandidujúcich politických subjektov na verejných priestranstvách počas volebnej kampane pre voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019


Podľa § 16 zákona č. 181/2014 Z. z. o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona č. 85/2005 Z. z. o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o volebnej kampani”) obec, v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave a v meste Košice mestská časť (ďalej len „obec“), všeobecne záväzným nariadením vyhradí miesta a ustanoví podmienky na umiestňovanie volebných plagátov na verejných priestranstvách počas volebnej kampane pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky, voľby do Európskeho parlamentu, voľby prezidenta Slovenskej republiky, voľby do orgánov samosprávnych krajov a voľby do orgánov samosprávy obcí. Vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich subjektov.

Podľa § 2 ods. 2 zákona o volebnej kampani, volebná kampaň začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len „vyhlásenie volieb“) a končí 48 hodín predo dňom konania volieb. Rozhodnutie, ktorým predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil voľby do Európskeho parlamentu a určil deň ich konania na sobotu 25. mája 2019, bolo uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky pod č. 28/2019 Z. z. dňa 4. februára 2019.

V nadväznosti na § 82 ods. 1 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na svojom zasadnutí dňa 5. marca 2019 zaregistrovala pre voľby do Európskeho parlamentu kandidátne listiny 31 politických subjektov a určila žrebom čísla kandidátnych listín.


Kandidujúcimi politickými subjektmi (podľa vyžrebovaného čísla kandidátnej
listiny) sú:

 

 1. SMER - sociálna demokracia
 2. Kresťanská demokracia - Život a prosperita
 3. Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko
 4. KOREKTÚRA - Andrej Hryc
 5. Slovenská národná strana
 6. SME RODINA - Boris Kollár
 7. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO)
 8. STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI
 9. Strana práce
 10. Strana tolerancie a spolunažívania
 11. HLAS ĽUDU
 12. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - Magyar Kereszténydemokrata Szovetség
 13. DOPRAVA
 14. Kresťanskodemokratické hnutie
 15. Strana zelených Slovenska
 16. MOST-HÍD
 17. PRIAMA DEMOKRACIA
 18. Strana rómskej koalície - SRK
 19. SLOVENSKÁ KONZERVATÍVNA STRANA
 20. SLOVENSKÁ NÁRODNÁ JEDNOTA - strana vlastencov
 21. Strana maďarskej komunity - Magyar Kozosség Pártja
 22. DOMA DOBRE
 23. Koalícia Komunistická strana Slovenska, VZDOR - strana práce
 24. EURÓPSKA DEMOKRATICKÁ STRANA
 25. Sloboda a Solidarita
 26. Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
 27. NAJ - Nezávislosť a Jednota
 28. Kresťanská únia
 29. Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU - občianska demokracia
 30. Demokratická strana
 31. NÁRODNÁ KOALÍCIA

 

Vzhľadom na uvedené je potrebné, aby obec vyhradenú plochu na umiestňovanie volebných plagátov rozdelila v rovnakom pomere podľa počtu kandidujúcich politických subjektov, ten. na 31 rovnakých plôch. Ak kandidujúci politický subjekt nevyužije svoje právo na umiestnenie volebného plagátu, ostane miesto určené na umiestnenie volebnéhoplagátu pre tento kandidujúci subjekt prázdne. Na toto miesto nebude možné umiestniť volebný plagát iného kandidujúceho politického subjektu.

Ak obec dosiaľ nevyhradila miesta na umiestňovanie volebných plagátov na verejných priestranstvách, je potrebné tieto miesta bezodkladne vyhradiť a rovnomerne rozdeliť, aby si kandidujúce politické subjekty mohli uplatniť právo umiestniť na vyhradených miestach svoje volebné plagáty.

Zároveň upozorňujeme, že v čase volebného moratória, t. j. 48 hodín predo dňom konania volieb a v deň konania volieb nie je možné umiestňovať nové volebné plagáty na vyhradené miesta. Volebné plagáty kandidujúcich politických subjektov, ktoré boli umiestnené na vyhradených miestach počas volebnej kampane, nie je v čase volebného moratória potrebné odstrániť.

V Bratislave 11. marca 2019

 


 
 


Predpoveď počasia

dnes je: 27.6.2019

meniny má: Ladislav, Ladislava

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka