Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Seniori, dávajte si pozor!Vytlačiť
 

V dnešnej dobe čas tak neuveriteľne beží, že sa nestíhame zamyslieť nad bežnými vecami. Žijeme deň za dňom a niekedy nevnímame svoje okolie dostatočne. Trpia tým najmä naši seniori, nevedia rýchlo zareagovať na ľudí, ktorí sa snažia podviesť ich. Organizujeme preto prednášky v  obciach a dňa 29.11.2018 vo štvrtok o 14-tej hodine sme v spolupráci s Obecným úradom Nitrianske Pravno zorganizovali prednášku pod názvom: “Ako sa nestať obeťou trestných činov“.

Prednáška pod názvom: “Ako sa nestať obeťou trestných činov“.

Organizovalo ju Fórum pre pomoc starším, ktoré už dlhé roky háji záujmy seniorov a pomáha im v riešení problémov. Svoje životné skúsenosti, rady a poznatky zo skutočných príbehov, ktoré rieši, tam prezentovala sama prezidentka Fóra pre pomoc starším pani Ľubica Gálisová a ja - Katarína Ivaničová ako členka Fóra, keďže sa venujem pomoci seniorom som prezentovala svoj pohľad na situáciu a verte mi, že niekedy rozprávať o tom ako sa správame k starým ľuďom, vháňa slzy do očí. Pracujeme na tom aby sa to zmenilo, ale potrebujeme aj Vašu pomoc.

V zasadačke obecného úradu sa však stretlo len pár seniorov, čo nás prekvapilo, lebo táto téma je tak aktuálna a bohužiaľ často má smutné následky. Neviem prečo si seniori nenašli čas na slová z praxe a neprišli si vypočuť rady a odporúčania. Rôzne nekalé praktiky a stále nové prípady podvodov dokážu prekvapiť aj skúsených policajtov a nielen seniorov, ktorí žijú v tom, že väčšina ľudí im chce pomôcť a nie ich podviesť. Verte však tomu, že stále viac podvodníkov si vyberá za svoje obete práve starých ľudí, ktorí žijú osamote a tým sú viac vydaní napospas podvodníkom. Nepomôže myšlienka „ že mne sa to nemôže stať...mňa neoklamú...mňa nepodvedú ...“ Ja viem, že životné skúsenosti seniorov a niekedy aj tvrdohlavosť nedovolí, aby mladší radili starším - skúsenejším, ale naozaj úprimne radím: neverte tomu, že štátne inštitúcie ako je sociálna poisťovňa, zdravotná atď., by poslali svojich ľudí aby Vám doniesli preplatok, nemajú toľko ľudí a určite nemôžu disponovať s hotovosťou. Pracovníci, ktorí prídu ohľadom energií a plynu a chcú niečo iné ako odpísať stav meračov, či výmeny meračov sa musia legitimovať a býva to väčšinou nahlásené dopredu. Ak Vám volá niekto cudzí na telefónne číslo a tvrdí, že je známy, alebo Vám niečo ponúka – nerozprávajte sa s ním! Nemôžete ani nič vyhrať ak ste sa nezapojili do žiadnej súťaže, predsa všetci vieme, že zadarmo nám nikto nič len tak nedá! Každý prípad nahláste alebo si overte stav u svojich príbuzných. Radšej dvakrát overiť ako sa raz dostať do nepríjemností! Nepodpisujte žiadne zmluvy o kúpe tovaru alebo pôžičke! Ak Vám niekto zvoní pri bráne a je cudzí a chce sa dostať dovnútra pod zámienkou ponuky lacnejšej energie, či ponuke tovaru ...zavolajte meno svojho syna – dcéry ako znamenie, že nie ste v dome sama- sám aj keď stav je iný.

Týmto žiadam Obecný úrad aby vyhlasoval pracovníkov zastupujúcich organizácií, ktoré chodia odpočítavať energie a zameral sa na každú aktivitu v našej obci, ktorú nahlásia občania- pouličný predaj alebo podomový predaj. Pomohol by aj kamerový systém, ktorý odrádza páchateľov.

Dávam do pozornosti aj službu SENIOR LINKA – 0800172500, je to bezplatná linka pre seniorov alebo ľudí, ktorí chcú upozorniť na zlé zaobchádzanie so seniormi. Je to linka s celoslovenskou pôsobnosťou a prevádzkuje ju Fórum pre pomoc starším. Naozaj nebuďme ľahostajní a všímajme si svoje okolie a nebojme sa upozorniť na správanie ľudí, ktoré nie je normálne. Každému by malo záležať, aby naši seniori prežili dôstojnú starobu a jeseň života netrpeli. Myslím tým, ak niekto zle zaobchádza so svojimi rodičmi, starými rodičmi, susedmi alebo občanmi v našej blízkosti. Boli prípady, keď takéto upozornenie zachránilo ľudský život a zlepšilo zaobchádzanie so seniormi. Na senior linku môžete nahlásiť aj prípad, kde nechcete byť menovaní v následnom konaní, vyhovie sa Vám. Seniori si často nevedia poradiť, hanbia sa za to, ako sa ich príbuzní k nim správajú. Často ani nevládzu a sú tak sklamaní, že sa utrápia. Niekedy ich najbližší vlastne podvodom dostanú do sociálnych zariadení len preto, aby mali lepší prístup k ich majetku. Práca a opatera chorých a starých ľudí im smrdí, ale ich peniaze, či majetok už nie. Ospravedlňujem sa za výrazy, ale sú to poznatky z praxe. Samozrejme, že každý nevie, nemôže alebo nechce postarať sa o svojho rodiča, ktorý sa dostane do životnej fázy odkázanosti ,či staroby. Toto nie je téma len pre seniorov. V čase, keď sme zvyknutí, že naši seniori pomáhajú svojim deťom, či vnúčatám a im nemá kto pomôcť ak sa dostanú do stavu odkázanosti, musíme sledovať potreby slabších a starších spoluobčanov. Seniori sú súčasťou nášho života a to veľmi dôležitou. Často ma napadne jedna veta, ktorú moja mamička hovorievala: “ rodičia, alebo len jedna matka vychová aj sedem detí a tých sedem detí sa potom nevie postarať o jednu matku...“ Ďakujem za pomoc čo len jednému z nich a hlboko sa skláňam pred tými, ktorí vo svojom domácom prostredí opatrujú, či pomáhajú staručkým ľuďom, či chorým – svojim blízkym. Je dôležité, aby neboli chorí či starí vytrhávaní zo svojho prostredia a poslaní do sociálnych zariadení v inom meste, alebo je to pre nich trest za dobro a pomoc, ktorú rozdali? Určite si pomoc a záujem zaslúži každý jeden zo staručkých ľudí, či chorých a zvlášť ten, ktorý vychoval potomkov a dal im ŽIVOT a neobmedzené množstvo lásky a pomoci. Nezabúdajme, že aj my budeme starí a možno skôr ako chceme môžeme byť nevládni a odkázaní na pomoc iných. Naučme svoje deti, aby si vážili starých ľudí, lebo ak dobro rozdávame, tak je šanca, že sa nám dvojnásobne vráti späť.

Katarína Ivaničová – Fórum pre pomoc starším

ZÁZNAM PREDNÁŠKY:


 
 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka