Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Rekonštrukcia Kaplnky Panny Márie Sedembolestnej na cintoríneVytlačiť
 

Obec Nitrianske Pravno sa obnovou kaplnky Panny Márie Sedembolestnej zaoberá intenzívne od roku 2016 , kedy bol spracovaný Vlhkostný posudok objektu a návrh spôsobu sanácie, vypracovaný Ing. Arch. M. Marčekom , statický posudok objektu , architektonicko-historický a umelecko-historický výskum Ing. Arch M. Martinčekom a Mgr. Kristínou Zvedelovou PhD.

Baroková Kaplnka Panny Márie Sedembolestnej bola postavená v roku 1770, neskôr upravovaná v roku 1818 a doplnená vežičkou vo vrchole s dvojkrížom v roku 1863, čím bol ukončený architektonicko-historický vývoj stavby , nakoľko v 20. storočí boli realizované už len drobné úpravy. Podstatným faktorom pre súčasný narušený až havarijný stav objektu bola absentujúca údržba, rozšírenie a zdvihnutie nivelety štátnej cesty s vysokou dopravnou záťažou v tesnej blízkosti vstupu do objektu.

Obec Nitrianske Pravno zadala v júni 2018 vypracovanie projektovej dokumentácie pre účely obnovy Kaplnka Panny Márie Sedembolestnej , ktorú vypracoval Ing.arch. Milanom Marčekom.

Na základe vypracovaného projektu sa pristúpilo k zadaniu obnovy pánu Miloslavovi Šarlinovi, ktorý s obnovou kaplnky začal v septembri 2018.

V prvej fáze obnovy bude vymenená strešná krytina na kaplnke a budú vykonané terénne práce, odvedenie dažďovej vody napojením do šachty dažďovej kanalizácie pred Domom smútku, čo bude mať pozitívny vplyv na odvlhčenie kaplnky.

Na uvedené práce je v roku 2018 vyčlenená čiastka cca 7000.-€ .

Stavebné práce by mali byť dokončené do konca roka 2018.

V roku 2019 obec opätovne požiada o dotáciu zo štátneho fondu na pokračovanie prác na obnove Kaplnka Panny Márie Sedembolestnej na cintoríne v Nitrianskom Pravne.

Drahomíra Chmurová

Archívna fotografia z roku 2006

 


 
 


Predpoveď počasia

dnes je: 20.5.2019

meniny má: Bernard

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka