Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Oslava regionálnych tradícií to sú 16. Zimné slávnosti Hornonitria.Vytlačiť
 

Oslava našich regionálnych tradícií je každoročne zhmotnená v cykle podujatí Zimné slávnosti Hornonitria (ZSH), ktorých organizátormi sú Občianske združenie Hornonitrie (OZ Hornonitrie) a Regionálne kultúrne centrum (RKC) v Prievidzi. Folklór, fašiangové masky a zábava, výstavy miestnych umelcov a remeselníkov – to sú len čriepky z krásnych podujatí, ktoré sa konajú od 2. februára do 23. marca 2019 v obciach Hornonitria. Projekt ZSH z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad ním prevzali starostovia obcí Hornonitria.

Sled siedmich podujatí odštartuje v sobotu 2. februára obec Nitrianske Pravno vernisážou výstavy dvoch regionálnych umelecko-remeselných majstrov Kamila Znamenáka z Poluvsia a Milana Bolfíka z Pravenca. Výstava ich tvorby potrvá v zasadacej miestnosti na Obecnom úrade v Nitrianskom Pravne do 7. februára 2019. Sobotné popoludnie predstaví činnosť regionálnych folklórnych skupín pod názvom Zimné slávnosti folklóru. Vyvrcholením večera bude sprievod tradičných fašiangových masiek a fašiangová zábava pri ľudovej hudbe folklórnej skupiny Lubená.

O týždeň neskôr 9. februára predstavia svoje zručnosti Majstri pravnianskej doliny. Jarmok tradičnej ľudovej tvorby sa bude konať v kultúrnom dome v Tužine. Spomienkovému podujatiu Pamätnica Jozefa Strečanského v Poluvsí už neodmysliteľne patrí tretia februárová sobota (16.2.). V prehliadke neprofesionálnych interpretov ľudových piesní sa v tomto roku predstavia inštrumentalisti z rôznych kútov Slovenska. Hosťom podujatia bude ĽH Furmani z Nitry.


O tom, že folklór na hornej Nitre má silné zázemie svedčí Deň detského folklóru v Porube (24.2.). V programe by sa mali predstaviť oslovené detské folklórne súbory z regiónu Hornonitria: DFS Malá Lubená (Poluvsie), DFS Kapsiarik (Poruba), DFS Malá Sielnica (Lazany), DFS Briezka (Nedožery-Brezany) a DFS Gajdlanček (Kľačno). Detské vystúpenia doplní hosťujúci DFS Prvosienka z Banskej Bystrice.
Druhý mesiac zimných slávností začne stretnutím speváckych skupín Karpatských Nemcov pravnianskej doliny v Kľačne (2.3.). Spevácku prehliadku nesúcu názov Súzvuky doplní tvorivá dielňa tancov pôvodného nemeckého obyvateľstva žijúceho na Slovensku. Predposledná marcová sobota (23.3.) rozozvučí Kostol povýšenia sv. Kríža vo Chvojnici. Počas koncertu zaznie v kostole pásmo pašiových spevov v podaní Speváckeho zboru sv. Jakuba z Tužiny pod názvom Pre hriechy sveta umučený.

Vstupy na jednotlivé podujatia sú na báze dobrovoľnosti.

Ing. Radka Tarabčíková (Kulaviaková)

Zimné slávnosti Hornonitria - plagát
 

 


 
 


Predpoveď počasia

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka