Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Má zvierací život nejakú cenu? Vytlačiť
 

Ilustr.foto. Zdroj: Pixabay.comMožno pre niektorých ľudí nie, ale pre väčšinu áno. Dokonca konečne už na to myslí aj zákon. Zviera nie je vec. A nie je to ani terč.

Žiaľ, často sa stretávame s presným opakom. Aj v našej obci máme ľudí, ktorí si napríklad mačku radi mýlia s cvičným cieľom pre streľbu zo vzduchovky. Aj keď vzduchovka nevyzerá ako smrteľná zbraň, vie veľmi ublížiť, ale aj zabiť. Často sa stáva, že olovený náboj zostane v tele zvieraťa a olovo ho postupne otrávi. Dobre mierená strela ale dokáže aj zabiť – zviera čaká bolestivá smrť.

Tento článok vznikol na podnet jedného nášho občana, ktorého rodina prišla o rodinného miláčika – mačku. Nie, nebola to túlavá mačka - bola zaočkovaná, vykastrovaná, deťmi milovaná. Netúlala sa, ale predsa je to zviera, ktoré nechápe zmysel plotov. Nedokázal ju zachrániť ani rýchly zásah zverolekára. Podľa vyjadrenia majiteľov nie sú takéto poľovačky ojedinelé, najmä v určitých častiach našej obce.

Že to bolo „len zviera“? Ani podľa zákona to už nie je „len zviera“. Oslovili sme preto Advokátsku kanceláriu Mgr. Rastislava Munka, Phd. z Bratislavy, ktorá poskytuje právne poradenstvo aj organizácii Sloboda zvierat, s otázkou : Čoho sa dopúšťa človek streľbou po zvieratách a čo mu za takéto konanie hrozí?

„Strieľaním zo vzduchovky sa človek môže dopustiť buď trestného činu týrania zvierat podľa Trestného zákona alebo priestupku podľa zákona o veterinárnej starostlivosti. To, či sa človek dopustí strieľaním zo vzduchovky na zviera priestupku, alebo trestného činu, závisí od konkrétnych okolností prípadu a od skutkového stavu.

Čo sa týka postihu voči páchateľovi, tak postih je nasledovný:

- V prípade, ak konanie páchateľa bude klasifikované ako priestupok podľa zákona o veterinárnej starostlivosti a páchateľ bude uznaný vinným zo spáchania priestupku, tak orgán veterinárnej správy, t.j. príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa udelí páchateľovi peňažnú pokutu vo výške od 400,- EUR do 1.000,- EUR;

- V prípade, ak konanie páchateľa bude klasifikované ako trestný čin podľa Trestného zákona a páchateľ bude uznaný vinným zo spáchania trestného činu, tak buď orgán činný v trestnom konaní alebo súd môže vymerať páchateľovi trest odňatia slobody až na dva roky; v prípade ešte závažnejšieho a brutálneho konania alebo verejného konania alebo konania na viacerých zvieratách môže byť páchateľovi uložený trest odňatia slobody až na päť rokov.“

 

Stretli ste sa s niečím podobným aj vo svojom okolí? Nemusí ísť o streľbu, ale aj o rôzne iné druhy týrania alebo krutého správania sa voči zvieratám. Nezostaňte ticho. Dajte o tom vedieť polícii, Slobode zvierat alebo obecnému úradu. Zvieratá predsa nie sú veci!

Ak stojíte „na opačnom brehu“ - teda máte pocit, že susedov pes či mačka vám chodí na váš pozemok a spôsobuje vám tam nejaké škody, skúste sa dohodnúť. Všetko je o komunikácii. Sused možno ani nevie, že sa to deje. Alebo skúste byť trochu tolerantní. Tým, že mačka prejde po vašom pozemku, nerobí nič zlé. Aj vy sa predsa pohybujete aj mimo svojho bydliska. Neriešte to prosím násilím. A ak komunikácia zlyháva a cudzí miláčik vás nadmieru obťažuje, skúste osloviť obecný úrad. Takéto veci rieši napríklad Všeobecne záväzné nariadenie o spolunažívaní. Vždy sa to dá nejako vyriešiť, zviera za to naozaj nemôže.

 

Peter Černák
referent OcÚ


 
 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.7.2019

meniny má: Dušana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka