Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

90 rokov pravňanského futbaluVytlačiť
 

Keď 17. marca 1929 vznikla ako tretia v poradí, po prievidzskej a handlovskej, v Nitrianskom Pravne Jednota proletárskej telovýchovy, začalo pod jej záštitou rozvíjať aktivitu päť športových disciplín. Jednou z nich bol aj futbal – hra, ktorá si našla priaznivcov aj v našej obci. V roku 2019 teda oslavujeme 90. výročie založenie futbalového oddielu v Nitrianskom Pravne.

Počas svojej dlhej existencie prešiel náš oddiel rôznymi kapitolami svojej histórie. Niektoré boli úspešné, niektoré menej úspešné a niektoré veľmi úspešné. O to všetko sa zaslúžilo mnoho ľudí na pozíciách funkcionárskych, trénerských a hráčskych, ale aj priaznivci, ktorí futbalu pomáhali, žili s ním a povzbudzovali našich hráčov. Je to obrovské množstvo ľudí, ktorých si na tomto mieste netrúfame menovať, lebo by sme neradi na niekoho zabudli, keďže si to ani jeden z nich nezaslúži. História pravňanského futbalu je detailne spracovaná v kapitole o telovýchove v monografii Nitrianske Pravno – Miesto s pamäťou zlata, ktorá vyšla v minulom roku.

Smutným faktom je, že si 90. výročie pripomíname v období, kedy náš futbal nerobí svojim fanúšikom radosť. To, že pravňanský futbal prežíva jedno z najhorších období, má niekoľko dôvodov, ktoré ale nechceme v tomto článku rozoberať. Pozitívom je, že je tu ochota a chuť tento stav zmeniť, ktorá vzišla z mladej generácie. Vzniklo nové vedenie FO, ktoré aktívne pracuje od augusta tohto roku.

Chceme zdôrazniť, že sme na výročie nezabudli a určite si ho chceme pripomenúť dôstojným spôsobom, ale nechceme to robiť „horúcou ihlou“. Prípravy takýchto udalostí vyžadujú veľa času, a preto sme si dovolili presunúť oslavy 90-tky na budúci rok. Veríme, že nám to priaznivci nebudú mať za zlé a pochopia to. O to radostnejšie by sme s vami chceli osláviť toto výročie na pripravovaných podujatiach v roku 2020. O všetkých udalostiach, na ktoré vás srdečne pozývame, budete včas informovaní a už teraz sa tešíme na spoločné stretnutia.

Dúfame, že sa nám aktívnou prácou podarí vrátiť pravňanský futbal späť na úroveň, na ktorú patrí a pri oslave 100-ročnice budeme mať viac dôvodov na radosť.

Výbor FO MTJ NP

FC Juventus Nemecké Pravno, víťaz súťaže moloklubov hornej Nitry o pohár časopisu Športový deň. V strede kapitán mužstva Alois Zeisel s trofejou (rok 1932)
FC Juventus Nemecké Pravno, víťaz súťaže moloklubov hornej Nitry o pohár časopisu Športový deň. V strede kapitán mužstva Alois Zeisel s trofejou (rok 1932)

Mužsvo Miestnej sokolskej jednoty Nitrianske Pravno
Mužsvo Miestnej sokolskej jednoty Nitrianske Pravno


 
 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka