Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

OZ Bôrik

OZ Bôrik - logoObčianske združenie Bôrik
Dlhá 428/67 
972 13 Nitrianske Pravno
http://www.ozborik.sk/

predseda združenia : Alfréd Šverčík  : 0902 721 733 

Občianske združenie Bôrik bolo zaregistrované na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky dňa 12. 5. 2008. Združenie užíva a stará sa o vodnú plochu Bôrik I. a Bôrik II. ... viac informácií


 

OZ Bôrik - informácie o združení

OZ Bôrik - logoObčianske združenie B ô r i k

so sídlom Dlhá 428/67, Nitrianske Pravno

Vodná plocha pri Bôriku v Nitrianskom Pravne vznikla prítokom z ramena potoka Lubena. V tejto oblasti bol zámer vytvoriť rybník už v minulosti a to v 50-ich rokoch minulého storočia. Stavba sa začala stavať ako rybníky – akcia „Z“. Aktívne sa na výstavbe podieľali vtedajší tajomník MNV p. Husár Vilibald a za rybárov p. Supek Štefan. Stavba sa nedokončila. Príroda urobila svoje, plocha časom zarástla.

V posledných rokoch vznikla potreba vytvoriť požiarnu nádrž pre účely čerpania vody na hasenie požiarov. Pôvodná myšlienka výstavby rybníkov, vytvorenie dvoj účelového zariadenia a to požiarna nádrž a rybník v jednom sa stala realitou. Celá plocha je vo vlastníctve obce Nitrianske Pravno. Začali sa výkopové práce na úprave brehu, vypílenie zarastenej plochy a vystavanie hrádze. Vytvorila sa vodná nádrž Bôrik I. Vytekajúca voda z takto vybudovanej nádrže vytvorila podmienky na postavenie ďalšej vodnej plochy. Otcom a tvorcom tejto myšlienky bol pán Šverčík Alfréd. Plocha bola zarastená hustými kríkmi, ktoré bolo treba vysekať a hrubé stromy bolo treba odstrániť technikou. Našlo sa veľa dobrovoľníkov na čele s pánom Šverčíkom, ktorý tieto práce organizoval. Odpracovali tu veľa brigádnických hodín. Po vyklčovaní a úprave brehu a dna bola postavená ďalšia hrádza, ktorá zadržiava vodu v nádrži Bôrik II. Nápomocná bola obecná spoločnosť Obec Nitr. Pravno s. r. o. O takto vytvorenú vodnú plochu sa treba starať a tu vznikla myšlienka založiť Občianske združenie z dobrovoľných občanov Nitrianskeho Pravna.

Občianske združenie Bôrik bolo zaregistrované na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky dňa 12. 5. 2008. Na prvom valnom zhromaždení, ktoré sa konalo dňa 12. 4. 2008 v Nitrianskom Pravne bolo prítomných 18 členov a boli schválené Stanovy občianskeho združenia Bôrik. Na tomto valnom zhromaždení bol zvolený predseda združenia, ktorým sa stal pán Alfréd Šverčík. Zároveň bol zvolený 5-členný výbor na dobu 3 rokov. Každoročne sa členovia tejto organizácie schádzajú na členskej schôdzi a dohodnú sa na ďalších podmienkach hospodárenia na rybníkoch. Dnes má združenie 60 členov. Spoločne užívajú a starajú sa o vodnú plochu Bôrik I. a Bôrik II.

Vo vodnej nádrži Bôrik I. môžu loviť obyvatelia Nitrianskeho Pravna a to formou chyť a pusť, čiže všetky ulovené ryby sú vrátené späť do vody.

Vo vodnej nádrži Bôrik II. lovia len členovia Občianskeho združenia Bôrik, ktorí majú vydané členské preukazy a to podľa zásad, ktoré boli prijaté na členskej schôdzi. Členovia združenia sú rozdelení do skupín, ktorí sa starajú o jednotlivé úseky oboch vodných nádrží. Členovia združenia ročne platia príspevok do združenia a príjmom organizácie je aj 2 % podiel daní z príjmu občanov. Za takto získané finančné prostriedky organizácia kupuje násadu rýb, krmivo a iné potrebné veci. Členovia vybavili sponzorsky dve unimo-bunky. Tieto upravili, zastrešili a vytvorili priestor pre posedenie a relaxačný pobyt pri vodnej ploche. Bratia Kremloví postavili pri vodnej ploche móla, z ktorých sa chytajú ryby. Takisto vyrobili a osadili stoly a lavičky pri rybníku. Takto bol vytvorený pekný oddychový areál na príjemné posedenie s priateľmi spojené s lovom rýb.

Občianske združenie každoročne organizuje otvorenie sezóny. Zídu sa tu všetci členovia s rodinnými príslušníkmi. Organizujú sa rôzne súťaže pri dobrom guláši, halásle a údených rybách. Na svoje si prídu aj deti pri rôznych organizovaných hrách a rybárske umenie si v súťaži vyskúšajú aj ženy. Manželky sa pri každej akcii postarajú o občerstvenie a prinesú so sebou koláče a rôzne dobroty. O guláš a halásle sa vždy postarajú kuchári na čele s pánom Jánom Pupákom, pánom Richterom Vladimírom a Jozefom Rupem, pri ktorom im pomáhajú aj ženy.


 


Predpoveď počasia

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka