Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Múzeum

Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Múzeum - titulný obrázok

Po dvoch rokoch renovovania Domu stretávania v Nitrianskom Pravne bolo pri príležitosti znovuvysvätenia farského kostola a stretnutia rodákov znova otvorené Múzeum kultúry karpatských Nemcov. Jedná sa o trvalú výstavu múzea karpatských Nemcov z Bratislavy pod názvom „Dejiny a kultúra karpatských Nemcov v „Hauerlande“.

Pre záujemcov o návštevu je otvorené každý piatok od 16:00 do 18:30.

V prípade dohovoru nás nájdete na t.č. 0910/584 299, 0910/676 613, 0914/112 701.


 

Múzeum kultúry karpatských Nemcov vo vysielaní RTVS - Slovensko v obrazoch

 

„Umenie je kvetom života celej spoločnosti“

Múzeum kultúry karpatských Nemcov (ďalej „MKKN“) bolo založené 1. januára 1997 ako špecializované múzeum Slovenského národného múzea. Zameriava sa na zhromažďovanie, ochranu, odborné spracovanie a prezentáciu dokladov hmotnej a duchovnej kultúry, ako aj na čo najobjektívnejšie spracovanie dejín a kultúry karpatských Nemcov. MKKN má svoju expozitúru v Handlovej a v Nitrianskom Pravne. Stále výstava sa nachádza v Dome stretávania Karpatskonemeckého spolku na Slovensku (ďalej „KNS“) na námestí v Nitrianskom Pravne. Je zameraná na dejiny a kultúru Hauerlandu.

Slovensko v obrazochO našu stálu výstavu prejavili záujem pracovníci publicistickej redakcie RTVS s cieľom obohatiť reláciu Slovensko v obrazoch. Dňa 9. mája 2018 navštívila priestory nášho múzea redaktorka a moderátorka RTVS – štúdia Banská Bystrica, pani Zuzana Ševčíková, s dvoma spolupracovníkmi, aby nakrútili krátku reportáž o karpatských Nemcoch z Hauerlandu, o ich histórii, kultúre, stretnutiach a aktivitách, ktoré organizujú. K vytvoreniu predstavy o živote tejto komunity poskytli sprievodné informácie pani Mgr. Mária Haneschová z Nitrianskeho Pravna a pani Hildegard Radovská z Handlovej.

Členovia KNS v Nitrianskom Pravne sa snažia o zachovanie kultúrneho dedičstva najmä spevom bohatého repertoára krásnych piesní, či zachovávaním vyspelého výtvarného citu a technickej zručnosti výšivkárok. Okrem plnej predkreslenej výšivky si výšivkárky vyskúšali aj iné techniky ručných prác, ako sú sieťovanie, vyšívanie do siete, paličkovú čipku, tkanie a iné. Typickým motívom výšiviek v našej oblasti sú vtáčik s dekoratívne stvárneným chvostom a korunkou alebo tulipán. Tieto motívy sa nachádzajú na posteľných prikrývkach, záclonkách, obrusoch a iných bytových doplnkoch, na krojoch a čepcoch, ako maľby na cechových truhliciach alebo drevorezoch, na keramike, skle, porceláne i na strojoch či oltárnych prestieraniach a pod.

Dnes už len málokto dokáže zhotoviť kroj s krásnou výšivkou alebo iné výrobky ručných prác, ktoré môžeme len obdivovať. Záujem o kultúru a minulosť našich predkov je však nehynúci a vážime si aj záujem zo strany redaktorov z Banskej Bystrice. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na reláciu Slovensko v obrazoch.

Mgr. Edita Antolová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka