Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

Múzeum kultúry karpatských Nemcov vo vysielaní RTVS - Slovensko v obrazoch

 

„Umenie je kvetom života celej spoločnosti“

Múzeum kultúry karpatských Nemcov (ďalej „MKKN“) bolo založené 1. januára 1997 ako špecializované múzeum Slovenského národného múzea. Zameriava sa na zhromažďovanie, ochranu, odborné spracovanie a prezentáciu dokladov hmotnej a duchovnej kultúry, ako aj na čo najobjektívnejšie spracovanie dejín a kultúry karpatských Nemcov. MKKN má svoju expozitúru v Handlovej a v Nitrianskom Pravne. Stále výstava sa nachádza v Dome stretávania Karpatskonemeckého spolku na Slovensku (ďalej „KNS“) na námestí v Nitrianskom Pravne. Je zameraná na dejiny a kultúru Hauerlandu.

Slovensko v obrazochO našu stálu výstavu prejavili záujem pracovníci publicistickej redakcie RTVS s cieľom obohatiť reláciu Slovensko v obrazoch. Dňa 9. mája 2018 navštívila priestory nášho múzea redaktorka a moderátorka RTVS – štúdia Banská Bystrica, pani Zuzana Ševčíková, s dvoma spolupracovníkmi, aby nakrútili krátku reportáž o karpatských Nemcoch z Hauerlandu, o ich histórii, kultúre, stretnutiach a aktivitách, ktoré organizujú. K vytvoreniu predstavy o živote tejto komunity poskytli sprievodné informácie pani Mgr. Mária Haneschová z Nitrianskeho Pravna a pani Hildegard Radovská z Handlovej.

Členovia KNS v Nitrianskom Pravne sa snažia o zachovanie kultúrneho dedičstva najmä spevom bohatého repertoára krásnych piesní, či zachovávaním vyspelého výtvarného citu a technickej zručnosti výšivkárok. Okrem plnej predkreslenej výšivky si výšivkárky vyskúšali aj iné techniky ručných prác, ako sú sieťovanie, vyšívanie do siete, paličkovú čipku, tkanie a iné. Typickým motívom výšiviek v našej oblasti sú vtáčik s dekoratívne stvárneným chvostom a korunkou alebo tulipán. Tieto motívy sa nachádzajú na posteľných prikrývkach, záclonkách, obrusoch a iných bytových doplnkoch, na krojoch a čepcoch, ako maľby na cechových truhliciach alebo drevorezoch, na keramike, skle, porceláne i na strojoch či oltárnych prestieraniach a pod.

Dnes už len málokto dokáže zhotoviť kroj s krásnou výšivkou alebo iné výrobky ručných prác, ktoré môžeme len obdivovať. Záujem o kultúru a minulosť našich predkov je však nehynúci a vážime si aj záujem zo strany redaktorov z Banskej Bystrice. Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na reláciu Slovensko v obrazoch.

Mgr. Edita Antolová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka