Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Knižnica

Obecná knižnica v Nitrianskom Pravne

Knižnica v našej obci je dobre vybavená krásnou a náučnou literatúrou. Navštevujú ju aj obyvatelia z okolitých obcí.

Jej úlohou je priblížiť knihy deťom a dospelým, vzbudiť záujem o každý žáner literatúry a najmä u detí vypestovať lásku ku knihe a viesť ich k tomu, aby sa stali pravidelnými návštevníkmi a čitateľmi knižnice.

Knižnica je otvorená: PONDELOK od 13°°-16°°hod.
  STREDA od 13°°- 17°° hod.
  PIATOK od 13°° - 16 °° hod.

 

Členský poplatok za kalendárny rok je:   DOSPELÍ     2 €
   DETI  1 €

Výpožičná lehota je jeden mesiac.

Knižnica sídli na 1. poschodí bývalého domu služieb na Námestí SNP v Nitrianskom Pravne (nad probočkou Slovenskej pošty)

Dom služieb - Knižnica sídli na 1. poschodí

Upozorňujeme podnikateľov, študentov, ale aj ostatných  záujemcov, že v knižnici sa nachádzajú aj Zbierky zákonov Slovenskej republiky.

Treba pripomenúť, že knihy sú majetkom obce a čitateľ si ich len požičiava, lebo aj medzi našimi čitateľmi sa nájdu občas takí, ktorí knihy „zabudnú vrátiť “ a napomenutia a upomienky ignorujú.

V knižnici sú knihy rozdelené na krásnu a náučnú literatúru, na knihy pre dospelých a knihy pre deti a mládež.

Pre našich čitateľov pripravujeme pravidelné výstavky zakúpených knižných noviniek a rôzne aktuálne nástenky. Organizujeme exkurzie pre žiakov základnej a materskej školy, besedy pre najmenších čitateľov. Deti majú takto možnosť navštíviť knižnicu, prezrieť si knihy, prelistovať si tie, ktoré ich najviac zaujmú a niečo si z nich prečítať. Aj týmto spôsobom je možné získať deti a mládež do radov verných čitateľov. Mnohí sa naozaj radi vracajú, lebo objavili, že dobrou knihou vyplnený voľný čas má pre nich, aj v dnešnej rýchlej internetovej dobe, čarovné a nezastupiteľné miesto.

Každý rok sa z rozpočtu obce nakupujú nové knihy a knižný fond sa neustále obohacuje. Záujem je najmä o súčasnú slovenskú i zahraničnú literatúru, historické romány, romány z lekárskeho prostredia, detektívky, encyklopedickú a náučnú literatúru, napr. z oblasti ochrany zdravia, zdravej výživy, záhradkárstva, ale záujem je aj o spoznávanie našej histórie, našich dejín – v závislosti od rôznorodosti čitateľov. Mládež najradšej siaha po dobrodružnej a vedecko-fantastickej literatúre, dievčatá stále aj po klasických dievčenských románoch. Najmenší obľubujú tradičné aj moderné rozprávky, príbehy o zvieratkách, deťoch a rôznych záhadách okolo nás.

V roku 2016 sme do obecnej knižnice zakúpili 120 nových kníh, napr.

  • Knihy pre dospelých: Posledný policajt, Umenie lásky, Chirurgovo srdce, Si ako slnko, Kód 7,..
  • Knihy pre mládež: Vtáčkar, Postrach Denis, Budeme si čítať, Nádych,...
  • Náučná literatúra: Človek zomiera dvakrát, Myslenie uzdravuje, Zdravé raňajky a večere, Záhradkár,...

 

Súčasný stav evidovaných kníh v našej obecnej knižnici je 6 165 kusov, z toho:

Pre dospelých – krásna literatúra 3353 kusov
  – náučná literatúra 1258 kusov
Pre deti a mládež – krásna literatúra 1318 kusov
  – náučná literatúra 236 kusov


Mnohí naši čitatelia už poznajú širokú ponuku v knižnici. Knihy si požičiavajú deti, ich rodičia a dokonca aj starí rodičia. Knihy sa tak dostávajú do rodín, do rúk čitateľov, kam patria, aby z nich mohli čerpať múdrosť a potešenie, aby si spríjemnili voľný čas, zabavili sa, oddýchli si od denných povinností, odreagovali sa od každodenných starostí a napr. sa aj v rozprávkach mohli vrátiť do svojich krásnych detských čias.

 

Naozaj totiž platí pravda odveká, že KNIHA JE NAJLEPŠÍ PRIATEĽ ČLOVEKA.

Zodpovedná vedúca: Ľudmila Hianiková

TEŠÍME SA NA VAŠU NÁVŠTEVU

Knižnica

Knižnica

Knižnica

Knižnica


 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka