Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

História

História jarmokov v Nitrianskom Pravne

Juhovýchodná časť námestia počas konania jarmoku (rok cca 1905-1912)Pállffy ako dedičný zemepán obnovil 25. septembra 1651 na žiadosť mešťanov ich staré výsady. Uznal práva Nitrianského Pravna na výročné výkladné jarmoky s ktorých jedným je aj výročný jarmok na sviatok sv. Jána Krstiteľa 24. júna.

Významným letopočtom je pre dejiny Nitrianskeho Pravna rok 1779 keď 4.augusta bola uzatvorená medzi zemepánom Jánom Pálffym a zástupcami mestečka v čele s richtárom Jakubom Filkornom tzv. večná zmluva, podľa ktorej od 1. januára 1780 boli mešťania Nitrianskeho Pravna za 3000 zlatých ročne pozbavený všetkých poddanských povinností i dávok a bolo im prepožičané právo užívať zemepánske regálie. Medzi ne patrilo po tri štvrtiny roku, výčap piva a pálenky, jatka a výsek mäsa, vyberanie trhových poplatkov po celý rok.

Ťažba zlata v Nitrianskom Pravne priaznivo ovplyvnila nielen kúpyschopnosť obyvateľstva ale aj rozvoj remesiel, takže Nitrianske Pravno bolo v poslednej tretine 16. storočia popredným strediskom remeselnej výroby so siedmimi cechmi.

Cechoví majstri, v snahe udržať si svoje trhy a hospodárske postavenie, dovoľovali mimo cechovým, alebo z iného mesta prichádzajúcim remeselníkom predaj výrobkov jedine na výročnom jarmoku po zaplatení odškodného miestnemu cechu.

Hrnčiari:

Hrnčiarstvo patrilo k najstarším špecializovaným remeslám. Pre každodenné potreby širokých ľudových vrstiev sa vyrábali rozmanité druhy úžitkového riadu z hliny, ktorá bola pre svoju pomerne ľahkú prístupnosť a spracovateľnosť dlho základným materiálom. K hrnčiarstvu neoddeliteľne patrí hrnčiarsky kruh. Ktorý znázorňovali a svojom cechovom znaku je tam tiež džbán a rôzne pomôcky na spracovávanie hliny.

Súkenníci:

Remeselná výroba súkna. Na území Slovensku sa rozvíjalo od stredoveku popri domáckej výrobe a patrilo medzi najvýznamnejšie remeslá, vyrabajúce nielen pre miestne, ale aj vzdialenejšie trhy Uhorska. Hlavnými oblasťami súkenníckej výroby na Slovensku boli Považie, horné Ponitrie a tri slobodné západoslovenské mestá: Skalica, Pezinok a Modra. Najväčšiu časť súkenníckej výroby na území Slovenska tvorilo hrubšie sedliacke alebo halenové súkno prírodnej farby. Na cechovom erbe vidíte tri člnky

Kováči:

Kováčstvo,ktoré tvorilo najdôležitejšiu zložku pri spracovávaní kovov v ľudovej kultúre, vyžadovalo pomerne veľkú špecializáciu,poznatky technológie výroby, množstvo získanej suroviny a všestranne kvalifikovaného remeselníka. K ich práci nepochybne patril oheň a fyzická sila, ktorou opracovávali roztavené železo až na požadovaný tvar. 

Krajčíri:

Krajčíri šili pre všetky vrstvy obyvateľstva od vysokej aristokracie až po mestskú chudobu a zo všetkých druhov látok, od jemného súkna cez brokáty a hodváby až po domáce plátno.
Krajčírske cechy patria k tým, v ktorých pracovalo najviac majstrov a jednotlivými storočiami ich počet ustavične vzrastal. Pre cechy krajčírov platili prísne zásady, ako napr. šaty, ktoré začal šiť jeden majster, nesmel dokončiť druhý. Ďalej nesmeli šaty ušité na objednávku predávať voľne na trhu, s výnimkou starých šiat.

Mäsiari:

Najstaršie cechy mäsiarov vznikali v banských a kráľovských mestách. Mäsiarsku dielňu tvorila miestnosť na spracovanie mäsa, udiareň, predajňa, mimo dielne postavená drevená ľadovňa. K mäsiarskej usadlosti patrili chlievy pre ošípané. Patrónom mäsiarov bol sv. Matej, ktorého ako mučeníka usmrtili sekerou.

Kožušníci:

Kožušníci šili z kožušín oviec, jahniat, líšok, vlkov a medveďov podšívky do zimných kabátov, kožušinové vesty bez rukávov, kožuchy siahajúce po pás, po kolená i po členky, bundy, mentieky obtiahnuté súknom, zriedkavejšie aj rukavice a prikrývky. Počtom cechov a dielní patrilo od stredoveku k najrozšírenejším remeslám na Slovensku. 

Obuvníci:

Obuvníci boli najpočetnejší remeselníci vo všetkých župách okrem Oravy. V roku 1890 bolo v slovenských župách 14 167 obuvníckych a čižmárskych dielní. Ako remeslo sa vyvinulo v 19. storočí zo ševcovstva. Po zrušení cechov vznikli v roku 1873 obuvnícke priemyselné spolky.

 

Pozrite si záznam z otvorenia jarmoku v roku 2017, na ktorom sme Vám priblížili, ako to vyzeralo s jarmokmi v našej obci v minulosti, aké remeselnícke cechy tu mohli predávať a ako to celkovo v minulosti fungovalo:

 


 

Fotogaléria

Historické fotografie obce Nitrianske Pravno a jej okolia


 
 • 1.jpg

  Stará budova radnice okolo roku 1905

 • 1903 - 1903 - Severozápadný pohľad na námestie.jpg

  Severozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1903 - Juhovýchodný pohľad na námestie.jpg

  Juhozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1903 - Juhozápadný pohľad na námestie.jpg

  Juhozápadný pohľad na námestie, rok 1903

 • 1904-10-16 - Venantium - Dievčenská internátna škola (základný kameň položený 18-04-1887.jpg

  Dievčenská internátna škola Venantium - 16.10.1904

 • 1905-1912 Juhovýchodná časť námestia.jpg

  Juhovýchodná časť námestia z obdobia 1905-1912

 • 1905-1912 Južný pohľad na kostol.jpg

  1905-1912 - Južný pohľad na kostol

 • 1939 - Nova skolska budova -01.jpg

  1939 - Nová školská budova (neskôr školské dielne, dnes prerobené na bytový dom - vedľa požiarnej zbrojnice)

 • 1939 - Nova skolska budova -02.jpg

  1939 - Nová školská budova zo zadnej strany

 • 1946.jpg

  1946 - Prievidzská ulica zničená vojnou

 • 1975-05-09 Námestie z 27. metrovej výšky - z požiarnej plošiny.jpg

  9.5.1975 - Námestie z 27 metrovej výšky

 • 1975-10-15 Asanácia budov pre budovu riaditeľstva ŠM.jpg

  15.10.1975 - Asanácia starých budov na námestí. Na ich mieste bola vzápätí začatá výstavba budovy riaditeľstva Štátnych majetkov (dnešný Vjarspol)

 • 3.jpg

 • 30te roky - R.K. Ľudová škola na námestí - chlapčenská.jpg

  30-te roky 20. storočia - Rímsko-katolícka ľudová škola na námestí - chlapčenská (dnes na jej mieste stojí hotel Vyšehrad)

 • Detský domov (sirotčinec) - cca rok 1941.jpg

 • pohlad na námestie a poskodeny kostol 1946.jpg

 • Prievidzská ulica 1946.jpg

 • RADNICA1905.jpg

 • RADNICA-1912 - po renovacii.jpg

 • turcianska ulica 1937.jpg

 • turcianska ulica 1937 (2).jpg

  1937 - Turčianska ulica - kamenný most cez rieku Nitra

 • zniceny dom na Dlhej ulica c 241 - 1946.jpg


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka