Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Spevácky zbor Tenerezza

Ženský spevácky zbor TENEREZZA

Ženský spevácky zbor Tenerezzadirigent zboru: Alica Matušíková DiS.art

KONAKT:
email: zusnitrianskepravno@gmail.com
email: julia.hrabovska@gmail.com
tel.č. 046/5446286, 0904469838


 

Domov speváckeho zboru slovenských učiteľov

Domov speváckeho zboru slovenských učiteľov má dlhoročnú históriu. Vznikol v roku 1933 po prvej svetovej vojne ,keď sa zrealizovala myšlienka založiť celonárodné spevácke teleso. A pretože jeho členovia sa v tom čase nemali možnosť stretávať,rozmýšľali nad stavbou zariadenia,ktoré by umožnilo schádzať sa na sústredeniach a nácvikoch zboru.

Domov speváckeho zboru slovenských učiteľov (Zdroj: teplice.sk)

Realizáciou nápadu vybudovať toto zariadenie bol poverený Ján Geryk, ktorý vymohol od vtedajšej obce Trenčianske Teplice pozemok a architekt Milan Michal Harminc vypracoval plány danej stavby v čistom duchu architektúry moderny.

Vtedajší členovia zboru prispievali na výstavbu zo súkromných zárobkov sumou 1.000.-Kč ročne. Slávnosť otvorenia budovy sa uskutočnila 16.júla 1933.

Stavba je obkolesená Strážovskými vrchmi a nachádza sa na úpätí vrchu Klepáč. Zaujímavou súčasťou objektu je aj areál športovísk a záhrada v stúpajúcom už menovanom vrchu Klepáč.

V tomto objekte sa schádzali nielen speváci,ale neskôr i hudobníci a pôsobili tu aj známe osobnosti z Nitrianskeho Pravna. V speváckom zbore dlhoročne pôsobil riaditeľ školy z našej obce pán Alexander Chudík a učiteľ vtedajšej ĽŠU pán František Koma. Sólistkou Komorného orchestra slovenských učiteľov a neskôr jeho dirigentkou bola pani Alica Matušíková DiS. art..

Svoje brány každoročne otvára toto zariadenie aj speváckemu zboru TENEREZZA,kde členky radi načerpajú nové sily do ďalšieho speváckeho roku. Tento pobyt si hradia z vlastných prostriedkov.

V tomto roku sa uskutočnili v Domove speváckeho zboru slovenských učiteľov mnohé zmeny. Vynovila sa koncertná sála,pripravuje sa výstavba letnej terasy. Preto vznikla myšlienka organizovať počas leta pre obyvateľov Trenčianskych Teplíc a kúpeľných hostí v uvedenom zariadení koncerty zborov.

Prezentovať sa tu budú domáce i zahraničné zbory. Jedným zo zborov,ktoré boli oslovené vedením zariadenia bol aj spevácky zbor TENEREZZA,ktorý svojim interpretačným umením reprezentuje obec Nitrianske Pravno nielen na domácej pôde,ale i v rôznych mestách na Slovensku a v zahraničí.

Júlia Hrabovská


 


Predpoveď počasia

dnes je: 21.3.2019

meniny má: Blahoslav

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka