Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Drevená zvonica Vyšehradné

Drevená zvonica Vyšehradné

Drevená zvonica VyšehradnéNárodná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1996. Drevená zvonica postavená začiatkom 19.storočia, v roku 1802.  Patrí medzi najstaršie zvonice tohto druhu na Slovensku a dnes je už unikátom medzi podobným stavbami. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, výšku dvoch podlaží. Stojí na svahu východne od obce Vyšehradné. V objekte sa nachádza aj pôvodný zvon.

Postavili ju v podstate na popud cisárovnej Márie Terézie, ktorá okolo roku 1770 vydala takzvaný Ohňový patent. Podľa neho všetky domy museli mať komín a vo všetkých dedinách, kde nemajú kostol s vežou a zvonmi, museli postaviť samostatné zvonice. Mali slúžiť na upozornenie obyvateľstva pred živelnými pohromami, povodňami, požiarmi a podobne.

Zvonica vo Vyšehradnom sa zachovala v pôvodnom stave. Postupne však začala chátrať. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa prepadla šindľová strecha a vtedy šindle nahradili plechom.

Až po roku 1990 sa začalo s jej dôkladnejšou obnovou. Veľkú zásluhu na tom má miestne občianske združenie Vyšehrad. Členovia združenia ju najskôr zrenovovali podľa požiadaviek a pokynov pamiatkarov. Vymenili a spevnili jej vnútornú konštrukciu, pretože tá pôvodná už bola napadnutá drevokazným hmyzom, čo narušilo jej statiku. Hrozilo, že sa zvonica zrúti.

Ale to ešte na jej záchranu nestačilo. Napokon ju museli úplne celú rozobrať a nanovo poskladať, pričom asi päťdesiat percent drevených trámov sa muselo vymeniť.

Mnoho ľudí z obce sa obetavo podieľalo na obnove zvonice. Organizáciou obnovných prác - folklorista, hudobník a aktivista kultúry Andrej Richter, umelec, keramikár Rastislav Haroník pre interiér vytvoril keramickú plastiku malý keramický oltár, s dominantnou Pannou Máriou s mŕtvym Ježišom v náručí. Pretože tam chýbala sakrálna výzdoba. V neposlednom rade to bol Peter Lovas, reštaurátor Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktoré sa aktívne zapojilo do odborných činností.

Obnovená zvonica bola odovzdaná do užívania 16. októbra 2016. Zvonica  opäť slúži nielen na ohlasovanie pohrôm, ale aj na oznamovanie, že niekto z dediny zomrel.

Dokument RTV Prievidza o zvonici: 

Vysviacka zvonice (2016):

Stretnutie pri zvonici (2017):

 


 

29.11.2018 :: FĚNIX priletel do Vyšehradného

Zvonica vo Vyšehradnom po pamaitkovej obnoveStalo sa to, o čom nesnívali a ani netušili aktivisti občianskeho združenia Vyšehrad keď sa podujali obnoviť majzlanskú zvonicu. Ich cieľ bol prostý. Zachrániť a zachovať národnú kultúrnu pamiatku pre ďalšie generácie. Pre tých, čo iba sledovali pamiatkovú obnovu a priamo sa na nej nepodieľali sa zdal ich zámer nereálny, zbytočný a nepodstatný. Napriek nedôvere a spochybňovaniu projektu záchrany sa predsa len podarilo uskutočniť predsavzatie. A tak vynovená zvonica opäť stojí na svahu nad dedinou, zvoní a nadchýna domácich i náhodných prišelcov svojou prostou vznešenosťou a odvahou tých, čo ju obnovili.

Ocenenie FÉNIXS podobným dobrovoľníckym počinom aktivistov sa na hornej Nitre nestretávame. A ak ide o obnovu pamiatkového objektu, tak sa bez väčšieho osobného pričinenia zverí do rúk odborníkov a profesionálnych remeselníkov. V prípade Majzlanskej zvonice dokázali aktivisti ich prácu odborne a kvalifikovane zastať, splniť všetky požiadavky a metodické pokyny pamiatkového úradu k ich spokojnosti. Na takej profesionálnej úrovni, že zvonička mohla byť prihlásená do súťaže Pamiatka roka - Fénix 2017. Jej obnova zaujala a členovia odbornej komisie osobne posudzujúci kvalitu a úroveň nominovaných projektov prácu OZ Vyšehrad poctili najvyšším ocenením, národnou cenou, ktorú každoročne udeľuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a partner ceny Nadácia Slovenského plynárenského priemyslu.

Ocenenie pre starostu obce29.novembra 2018 si v Bratislave v napätej atmosfére v slávnostne vyzdobenej Dvorane Ministerstva kultúry SR prevzali reprezentanti obnovy Majzlanskej zvonice vo Vyšehradnom z rúk ministersky kultúry Ľudmily Laššákovej bronzovú plastiku bájneho Fénixa, dielo akad.soch Stanislava Mikuša, diplomy a finančný dar Nadácie SPP. Po filmovom predstavení obnovy jedenástich nominovaných objektov došlo k vyhláseniu štyroch najlepšie obnovených kultúrnych pamiatok za rok 2017. Za obnovu Majzlanskej zvonice si ocenenie prevzali starosta obce Nitrianske Pravno Ing. Jozef Balčirák za mimoriadnu ústretovosť a podporu projektu, riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi PhDr. Iveta Géczyová za odbornú spoluprácu, Mgr. Andrej Richter za príkladnú angažovanosť pri obnove, Peter Lovas za odbornú spoluprácu a Mgr. Art. Jozef Lenhart za metodickú a odbornú pomoc.

Odovzdávanie ocenení

Odovzdávanie ocenení

V silnej konkurencii obstála pamiatková obnova zrubovej zvonice vo Vyšehradnom viac ako dôstojne. Od členov odbornej poroty získala absolútny počet hlasov, čo sa za trinásť rokov trvania súťaže ešte nestalo. Ďalšími ocenenými boli projektmi bola obnova synagógy v Žiline, obnova ruinálnej architektúry kostola sv. Kataríny v Dechticiach a obnova kúrie a okrasnej záhrady v Koniarovciach.

V príhovore k súťažiacim ministerka kultúry SR Ľ. Laššáková pripomenula, že hlavným cieľom súťaže je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, ako aj zástupcov miest a obci k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenska. Robiť všetko pre ich zachovanie a ochranu s víziou budúcnosti. „Ministerstvo kultúry dlhodobo podporuje obnovu objektov vyhlásených za národné kultúrne pamiatky cez grantový program Obnovme si svoj dom. Len v roku 2018 rezort schválil na projekty obnovy sumu 8,5 milióna eur, a tak bude i v roku 2019.“

Priestory Dvorany počas slávnostného popoludnia niekoľkokrát rozozvučal potlesk prítomných. Patril oceneným i nominovaným. Všetkým, čo pochopili potrebu záchrany kultúrneho dedičstva, ktorí sú ochotní chrániť pamiatky a obnoviť ich úžasnú minulosť, preniesť ich do prítomnosti. Kultúrna pamiatka nie je iba majetok jej vlastníka. Je súčasne i dedičstvom národa a obrazom nášho svedomia.

Nitrianske Pravno – OZ Vyšehrad dokázalo, že s pochopením vlastníkov môže postupne obnovovať svoje úžasné kultúrne dedičstvo. Cena Fénix a šek SPP so sumou 8 300 eur je prvým vkladom na účet obnovy hodnôt, ktoré si nesie Nitrianske Pravno zo svojej úžasnej minulosti do budúcnosti.

Mgr.art. Jozef Lenhart


 


Predpoveď počasia

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka