Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

28.12.2018 :: Stretnutie členov miestnej organizácie KNS na záver roka

V piatok, 28. decembra 2018, o 17.00 hod. sa v Dome stretávania Karpatskonemeckého spolku na Slovensku (ďalej „KNS“) v Nitrianskom Pravne stretli členovia miestnej organizácie KNS v našej obci, aby zhodnotili činnosť za rok 2018. Ide o tradičné podujatie, ktoré sa každý rok teší hojnej účasti.

Predseda miestnej organizácie, pán Alfréd Šverčík, sa na úvod poďakoval členom za aktívnu spoluprácu počas celého roka, a to jednak pri organizovaní tradičných podujatí, ako je Deň matiek, Noc múzeí, Deň obcí pravnianskej doliny či Martinský sprievod, ale aj pri príprave nových podujatí, ako bol Denný detský tábor, ktorý sa uskutočnil po prvý raz na začiatku júla 2018. Pán Šverčík ocenil pomoc pri príprave festivalu Hauerlandfest, ktorý sa do Nitrianskeho Pravna vrátil po 9 rokoch a konal sa dňa 18. augusta 2018.

Svoje poďakovanie vyjadril aj za reprezentovanie obce za hranicami regiónu, napr. na Festivale kultúry a vzájomnosti v Kežmarku, ako aj na stretnutiach rodákov na Slovensku i v zahraničí, a to najmä speváckej skupine Probner Echo a šikovným výšivkárkam, ktoré sa pod odborným vedením lektora, pána Haronika, venujú zachovaniu tradičnej pravnianskej výšivky a iných techník. Výsledky svojej práce s úspechom vystavujú na rôznych podujatiach. Projekt Nemecké remeslo na Slovensku, ktorý okrem KNS finančne podporuje aj veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave, organizačne zabezpečuje pani Anna Husárová.

Pán Šverčík vyzdvihol aj revitalizáciu záhrady pri Dome stretávania a vyjadril nádej, že v budúcnosti sa bude intenzívne využívať na aktivity organizované KNS, ako tomu bolo napr. počas detského tábora.

Pán MUDr. Viliam Elischer, ktorý je členom predsedníctva KNS v regióne Hauerland, nadviazal na pána Šverčíka a vo svojom príhovore sa zameral na monografiu o našej obci a na odovzdávanie ocenení pri príležitosti jej predstavenia verejnosti. Poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na príprave publikácie.

V podobnom duchu sa niesol aj príhovor pani Anny Husárovej.

Pokiaľ ide o činnosť v roku 2019, s ohľadom na to, že kalendár podujatí sa pripravuje, pán Šverčík informoval o najbližších dvoch akciách: o fašiangovej zábave KNS, ktorá sa uskutoční 16. februára 2019 v Handlovej, a o podujatí Súzvuky, ktoré sa v rámci Zimných slávností Hornonitria bude konať dňa 2. marca 2019 v Kľačne.

Nasledovala diskusia, v ktorej sa členovia miestnej organizácie KNS vyjadrili k aktivitám v roku 2018, predniesli svoje názory i tipy na aktivity v novom roku.

V miestnosti na poschodí Domu stretávania nechýbala sviatočná výzdoba a občerstvenie, ktoré pripravili členky KNS. Všetci sa cítili príjemne, pri rozhovoroch a speve im čas ubehol veľmi rýchlo.

Na záver stretnutia si všetci zaželali všetko dobré do nového roku, hlavne pevné zdravie, a tešia sa na stretnutie na najbližších akciách.

Alfréd Šverčík,
predseda miestnej organizácie KNS

Alfréd Šverčík, Anna Husárová, MUDr. Elischer


 


Predpoveď počasia

dnes je: 27.6.2019

meniny má: Ladislav, Ladislava

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka