Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Základná škola

Základná škola Nitrianske Pravno

Areál Základnej školy v Nitrianskom PravneSpojená škola - Základná škola s materskou školou - Grundschule mit kindergarten

Školská 370/19
972 13  Nitrianske Pravno

email: zsnitrianskepravno@gmail.com

tel. - Základná škola:046/5447453 
tel. - Školská jedáleň:0911732447 

web: https://zsnitrianskepravno.edupage.org

ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ Triedy ZŠ

 


 

27.4.2018 :: Deň zeme


22. apríl - Deň ZEME

Deň zemeDeň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

My sme tento deň oslávili trošku netradične, v piatok 27. apríla. V tento deň neučili učitelia, ale žiaci sa učili navzájom. Každému ročníku bola zadaná jedna environmentálna téma, ktorú žiaci spracovali a pripravili si k nej krátku prezentáciu či plagát. Takisto si pripravili pre svojich divákov rôzne aktivity, aby zistili, či pozorne počúvali. Po úspešnom vyriešení úloh dostali žiaci na každom stanovišti písmenko, z ktorého neskôr vyskladali heslo POTRAVINY, ktoré sú aktuálnou témou Zelenej školy pre toto certifikačné obdobie. V každej triede, stanovišti, sa vystriedali postupne všetky ročníky v sprievode svojich triednych učiteľov.

A čo sme mohli v jednotlivých triedach vidieť? Prváci nás previedli svetom hmyzu, dokonca sme mohli vidieť rastlinku hmyzožravku a slimáka Helenku, či pozrieť si zblízka, kto býva v hmyzom hoteli.

V druháckych triedach to rozvoniavalo liečivými bylinkami, dozvedeli sme sa o ich liečivej sile a hádali sme hádanky.

Tretiaci nám porozprávali o energii, hlavne tej ukrytej v batériách. Ani sme sa nenazdali, čo všetko je dnes na baterky, a hlavne nesmieme zabúdať, že baterky sú nebezpečným druhom odpadu, ktorý treba separovať a odovzdávať do špeciálnych zberných nádob.

Štvrtáci nás naučili triediť odpad, dokonca nás vyskúšali, či to vieme aj my ostatní. A viete, aký je najlepší odpad? No predsa žiaden!

U piatakov bolo super, lebo sa u nich dalo aj najesť :-) Tí si pre nás pripravili prednášku o regionálnych potravinách spojených s ochutnávkou, mňam!

Šiestaci nám teda riadne vstúpili do svedomia a už si dvakrát rozmyslíme, či si dáme nejaký energy drink. Po tom, čo sme sa dozvedeli, z čoho sú vyrábané a hlavne aké nepriaznivé účinky majú na náš organizmus, už ich radšej piť nebudeme.

Vystrašili nás aj siedmaci s Éčkami v potravinách. Odteraz čítame etikety a takýmto potravinám sa radšej vyhýbame. Pamätajte, čo je príliš farebné a až podozrivo trvanlivé, nebude asi veľmi „bio“.

Rifle, džínsy, texasky ako len chcete... Koľko vám ich visí v skrini? Zrejme každému aspoň jedny. Čo všetko je potrebné na ich výrobu a hlavne koľko vody sa pri tom znečistí, to nám názorne predviedli ôsmaci. Množstvo vody na Zemi je stále rovnaké a keď si raz znečistíme všetku, už bude pre nás neskoro...

Palmový tuk v potravinách bol deviatackou témou. Nielenže je nezdravý, ale čo všetko sa musí obetovať na jeho výrobu? Výrub pralesov, vymieranie vzácnych druhov zvierat, neľudské podmienky pre miestnych obyvateľov. A svetoví producenti nemajú stále dosť... Presvedčili sme sa, že je problémom nájsť keksík či inú sladkosť bez palmového tuku.

Po absolvovaní všetkých stanovíšť si žiaci druhého stupňa ešte zasúťažili vonku a sladkou bodkou na záver bolo občerstvenie v podobe jabĺčok, ktoré p. učiteľka Gulejová poctivo celé doobedie čistila. Boli naozaj výborné, ďakujeme za ne pani riaditeľke.

Pri tejto príležitosti pani učiteľka Pročková nainštalovala v pavilóne A výstavku ručne vyrábaných kníh, ktoré vytvorili žiaci našej školy.

A čo dodať na záver? Myslím, že sme sa všetci naučili veľa nového, pretože len aktívnym získavaním vedomostí si veľa zapamätáme a ako sa hovorí: „Radšej raz zažiť, ako trikrát počuť.“

Ešte raz vďaka všetkým za tento skvelý deň! Nech ešte dlho žije naša ZEM!

 

Mgr. Zuzana Teplanová Školková

Deň zeme

Deň zeme

Deň zeme

Deň zeme


 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka