Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

27.11.2018 :: Tradičná tvorivá dielňa v Dome stretávania

V novembri 2018 sa opäť stretli ženy v Dome stretávanie v Nitrianskom Pravne, v dielni tradičných remesiel, ktorá bola súčasťou projektu " Nemecké remeslo a umenie na Slovensku v minulosti a súčasnosti", Projekt vypracoval Karpatskonemecký spolok na Slovensku a finančne ho podporilo nemecké veľvyslanectvo v Bratislave. Súčasťou stretnutia bola aj výstava výšiviek Helenky Kračmérovej. Zaujímavá bola aj výstava starých výšiviek zo zbierok nášho lektora Rasťa Haronika s jeho odborným výkladom.

Výšivkárky

Naše členky sa stretávajú každú zimu, aby si odovzdali svoje skúsenosti, či už v oblasti vyšívania, tkania kobercov, rôznych maliarskych techník a výroby domácich textílií a šperkov ako aj úžitkových predmetov z drôtu. Sme radi, že rastie záujem hlavne o vyšívanie a rok čo rok sa dielňa rozširuje o nové členky. Vtomto roku medzi nás pribudli aj niektoré členky folklórnej skupiny Lubena z Poluvsia. Je zaujímavé, že väčšina žien si kroje vyšíva sama .Členka folklórnej skupiny Radka Tarabčiková si vyšila sama aj časti svojho svadobného kroja. Naše výstavy a podujatia obohacujú dievčatá z tejto skupiny aj peknou slovenskou pesničkou. Ich vystúpenie bolo aj súčasťou sprievodného programu Noci múzeí 2018.

Teší nás, že naša snaha o znovuzrodenie starých remeselných tradícií nevychádza nazmar a to aj zásluhou našich členiek (H.Kračmerovej, JožkyKurišovej), ktoré deti učia vyrábať si samé rôzne výšivky, koberčeky, keramiku /Rasťo Haronik/. Sú to napríklad Prázdniny voVyšehradnom, veľkonočné a vianočné dielne a iné.

Veríme, že túto zimu sa k nám pridajú aj ďalšie záujemkyne. Budeme sa aj naďalej stretávať v Dome stretávania v Nitrianskom Pravne každý piatok od 17. hod.- do 19. hod. v mesiacoch január až máj.

Anna Husárová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka