Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Drevená zvonica Vyšehradné

Drevená zvonica Vyšehradné

Drevená zvonica VyšehradnéNárodná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1996. Drevená zvonica postavená začiatkom 19.storočia, v roku 1802.  Patrí medzi najstaršie zvonice tohto druhu na Slovensku a dnes je už unikátom medzi podobným stavbami. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, výšku dvoch podlaží. Stojí na svahu východne od obce Vyšehradné. V objekte sa nachádza aj pôvodný zvon.

Postavili ju v podstate na popud cisárovnej Márie Terézie, ktorá okolo roku 1770 vydala takzvaný Ohňový patent. Podľa neho všetky domy museli mať komín a vo všetkých dedinách, kde nemajú kostol s vežou a zvonmi, museli postaviť samostatné zvonice. Mali slúžiť na upozornenie obyvateľstva pred živelnými pohromami, povodňami, požiarmi a podobne.

Zvonica vo Vyšehradnom sa zachovala v pôvodnom stave. Postupne však začala chátrať. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa prepadla šindľová strecha a vtedy šindle nahradili plechom.

Až po roku 1990 sa začalo s jej dôkladnejšou obnovou. Veľkú zásluhu na tom má miestne občianske združenie Vyšehrad. Členovia združenia ju najskôr zrenovovali podľa požiadaviek a pokynov pamiatkarov. Vymenili a spevnili jej vnútornú konštrukciu, pretože tá pôvodná už bola napadnutá drevokazným hmyzom, čo narušilo jej statiku. Hrozilo, že sa zvonica zrúti.

Ale to ešte na jej záchranu nestačilo. Napokon ju museli úplne celú rozobrať a nanovo poskladať, pričom asi päťdesiat percent drevených trámov sa muselo vymeniť.

Mnoho ľudí z obce sa obetavo podieľalo na obnove zvonice. Organizáciou obnovných prác - folklorista, hudobník a aktivista kultúry Andrej Richter, umelec, keramikár Rastislav Haroník pre interiér vytvoril keramickú plastiku malý keramický oltár, s dominantnou Pannou Máriou s mŕtvym Ježišom v náručí. Pretože tam chýbala sakrálna výzdoba. V neposlednom rade to bol Peter Lovas, reštaurátor Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktoré sa aktívne zapojilo do odborných činností.

Obnovená zvonica bola odovzdaná do užívania 16. októbra 2016. Zvonica  opäť slúži nielen na ohlasovanie pohrôm, ale aj na oznamovanie, že niekto z dediny zomrel.

Dokument RTV Prievidza o zvonici: 

Vysviacka zvonice (2016):

Stretnutie pri zvonici (2017):

 


 

26.8.2017 :: Stretnutie pri zvonici

Stretnutie pri zvoniciVyvrcholením činnosti OZ VYŠEHRAD v roku 2016 bolo ukončenie obnovy zrubovej zvonice vo Vyšehradnom, kultúrnej pamiatky pochádzajúcej z roku 1805, jednej z dvoch tohto druhu v regióne hornej Nitry a jej slávnostná posviacka 1.10.2016.

26.augusta 2017 sme sa vo Vyšehradnom stretli pri zvonici opäť. Myslím, že pamiatka takéhoto druhu si to zaslúži a preto sa OZ VYŠEHRAD a Obec Nitrianske Pravno dohodli, že z akcie „Stretnutie pri zvonici vo Vyšehradnom“ urobí tradíciu.

Slávnosť začala o 14tej hodine príhovorom členky OZ pani Anastázie Kubovej ktorá zhrnula činnosť OZ za posledných desať rokov. Riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi PhDr. Iveta Geczyová nám priblížila históriu a dôležitosť ochrany kultúrnych pamiatok. Pán starosta Ing. Jozef Balčirák poďakoval všetkým ktorí sa podieľali na rekonštrukcii zvonice a odovzdal im prezenty obce medzi ktoré patrí aj magnetka našej významnej kultúrnej pamiatky Zvonice vo Vyšehradnom. Magnetku dala vytvoriť obec Nitrianske Pravno práve pri tejto príležitosti a je vyhotovená v troch prevedeniach - zlatá strieborná a bronzová. Záujemcovia si magnetku môžu zakúpiť na obecnom úrade alebo v kancelárii OZ Hornonitrie v bývalom dome služieb.

Sprievodnými akciami bola výstava vodných mlynčekov na potoku Majzlanka, výstava fotografií rekonštrukcie zvonice, prezentácia remesiel - kresanie dreva, štiepanie šindľa a povrazníctvo, ktoré predvádzali naši šikovní členovia OZ. Nechýbala ani koštovka tradičných jedál, ktoré zas pripravili šikovné členky OZ.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a o rok zase dovidenia.

M.Vaňová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka