Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Základná škola

Základná škola Nitrianske Pravno

Areál Základnej školy v Nitrianskom PravneSpojená škola - Základná škola s materskou školou - Grundschule mit kindergarten

Školská 370/19
972 13  Nitrianske Pravno

email: zsnitrianskepravno@gmail.com

tel. - Základná škola:046/5447453 
tel. - Školská jedáleň:0911732447 

web: https://zsnitrianskepravno.edupage.org

ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ ZŠ Triedy ZŠ

 


 

22.3.2019 :: Svetový deň vody 2019 v našej škole

Témou a mottom Svetového dňa vody 2019 je Leaving no one behind („Nenechať nikoho bokom“) vychádzajúc z Agendy 2030, ktorá dáva svetu prísľub do roku 2030 zabezpečiť „vodu pre všetkých“ v rámci stratégie trvalo udržateľného rozvoja, z ktorého musí mať každý človek prospech. Dňa 22. marca si v duchu tohto motta pripomenuli tento deň i žiaci Spojenej školy.

Žiaci 1. – 3. ročníka, oblečení v pekných modrých tričkách, sa zapojili do rôznych aktivít. Na úvod sa deti oboznámili s kolobehom vody v prírode, s jej významom pre ľudí, rastliny, zvieratá a spôsobom jej šetrenia . Po zhliadnutí pútavej prezentácie jednotlivé triedy pokračovali v tvorbe projektov, riešili kvíz a rôzne zábavné úlohy o vode. Medzi jednotlivými aktivitami sa deti posilnili čistou pitnou vodou. Jednu vyučovaciu hodinu žiaci zbierali odpad v areáli školy.

Žiaci 4. – 8. ročníka od rána usilovne pracovali na výrobe „Daru vode“ z čisto prírodných materiálov. Tento dar neskôr pustili po rieke či potoku , ale ich najväčšou úlohou bolo v tento deň vyčistiť brehy vodných tokov od odpadu. Po prvej vyučovacej hodine sa s chuťou vybrali do terénu. Štvrtákov ste mohli stretnúť pri potoku Lubená smerom na Malinovú. Veľká skupina piatakov smerovala k rybníkom Bôrik z Malinovskej ulice. Šiestaci vyčistili úsek rieky Nitra pod Kalváriou. Siedmaci začali hneď pri ihrisku a vyzbierali pravý breh rieky Tužinka. Smerom na Kľačno popri rieke Nitra usilovne pracovali ôsmaci. Naša snaha nebola zbytočná, odpadu bolo neúrekom. Najväčšiu zložku predstavovali plasty, čo sme aj predpokladali. Druhé miesto obsadili pneumatiky a alarmujúci bol nález injekčných striekačiek vo viacerých lokalitách. Množstvo odpadu deti neodradilo, aj napriek tomu, že im nestačili vrecia či káry na odvoz. Ale poradili sme si, oslovili sme Obec Nitrianske Pravno s r.o., pracovníci nám vyšli v ústrety a na multikárach poodvážali odpad z jednotlivých lokalít.

Po namáhavej práci sa žiaci vrátili do tried, kde vyplnili „Vodný dotazník“. Pri jeho vyhodnocovaní sme sa utvrdili v tom, že žiaci si uvedomujú negatívny vplyv odpadu na vodné toky. Citlivo vnímali najmä vplyv na živočíchy a ich možné poranenia spôsobené odhodenými konzervami či rozbitým sklom. Jednoznačne sa zhodli v tom, že zdrojom všetkého odpadu sme len my - ľudia! Nezabúdajme na to, že práve my to môžeme zmeniť.

Veríme, že takýchto akcií bude ešte veľa. To, že sa veci dajú robiť aj inak, nám potvrdili naše – vaše deti, ktoré môžu byť pre nás pozitívnym vzorom.

Koordinátorky ENV a Zelenej školy

Svetový deň vody 2019 v našej škole

Svetový deň vody 2019 v našej škole

Svetový deň vody 2019 v našej škole

Svetový deň vody 2019 v našej škole

Svetový deň vody 2019 v našej škole


 


Predpoveď počasia

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka