Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Spev.zbor Probner Echo

Probner EchoSpevácky zbor Probner Echo
Vedúca zboru: Mária Balčiráková


 

2.6.2019 :: Dni nemeckej kultúry v Chmeľnici

Jedinečná reč hudby, piesní a tancov

Prvá júnová nedeľa sa už tradične zapísala v Chmeľnici – Hopgarten, obci Severného Spiša, pod názvom Dni nemeckej kultúry. Usporiadateľom už 27. ročníka tohto sviatku hudby, folklórnych tancov a piesní, ktorý tento rok pripadol na 2.jún, bol KNS v Chmeľnici spolu s Obecným úradom Chmeľnica a Ľubovnianskym osvetovým strediskom v Starej Ľubovni. Pozvanie na túto prehliadku prijali aj spevácke skupiny Hauerlandu Schmiedshauer z Tužiny a Probener Echo z Nitrianskeho Pravna.

Dni nemeckej kultúry v Chmeľnici

Účastníkov podujatia privítala v areáli kultúrneho domu v Chmeľnici dychová hudba Ľubovnianka. Odtiaľ sa hostia vybrali do kostola na slávnostnú svätú omšu celebrovanú v nemeckom jazyku. V tomto malebnom zrenovovanom Kostole sv. Ondreja nás zaujala svetelná tabuľa, umožňujúca lepšiu spoluprácu kňazov s veriacimi. 

Po omši sa účinkujúce súbory v sprievode presunuli ku kultúrnemu domu, kde sa o 14. hod. začal hlavný program príhovormi organizátorov. Hostí privítala predsedníčka KNS Horného Spiša Mgr.Mária Recktenwald, starostka obce Chmeľnica Ing.arch.Zita Pleštinská, otváracie príhovory mali aj zástupca veľvyslanectva SRN na Slovensku pán Marián Gordzielik, predseda KNS na Slovensku Dr.Ondrej Pöss a za Österreichische Landsmannschaft pán Wolfgang Steffanides. Za náš región boli prítomní starosta Tužiny Miroslav Dzina s manželkou a Mudr.Viliam Elischer z Nitrianskeho Pravna.

Dni nemeckej kultúry v Chmeľnici

Po príhovoroch nasledoval pestrý kultúrny program, v ktorom sa predstavili domáce detské a mládežnícke folklórne skupiny ako aj deti základných škôl z Vyšného Medzeva, Kežmarku, Medzeva, Bratislavy a tiež z Rumunska. Svojím veselým a temperamentným vystúpením vytvorili deti, živé kvety zeme, tú správnu atmosféru.

V druhej časti predviedli svoj výber piesní spevácke skupiny dospelých ako Nachtigall z Košíc, Chór sv. Ondreja z Chmeľnice, náš spevokol Probener Echo a Spitzenberg z Dolného Spiša. Ďalšiu časť vyplnili piesne zborov z Vyšného Medzeva, Tužiny, Košíc a Medzeva. Záver patril tanečnému súboru Edelweis z Rumunska, sólistovi Jánovi Könnigovi a zábave. Výberom piesní a zostavením vystúpení aj dospelí oživili toto kultúrne podujatie, ktoré finančne podporilo MK SR a MK SRN.

V areáli kultúrneho domu nechýbal ani skákací a šmýkací hrad pre deti, cukrová vata a iné pochutiny. Prezentáciou krásnych krojov, piesní a tancov čas plynul veľmi rýchlo a vydarená slnečná nedeľa sa pomaly končila. Veselé melódie zneli medzi členmi nášho zájazdu ešte aj na spiatočnej ceste domov a niesli sa k vrcholom našich krásnych Tatier.

Po západe slnka sme sa obohatení zážitkami vrátili domov. Organizátorom ako aj všetkým účinkujúcim ďakujeme za pekne prežitý deň. Ostáva už len veriť, že sa publiku vystúpenia našich skupín páčili. Aj keď sa naša činnosť nedá porovnať s prácou jednej z najvýznamnejších osobností 20. storočia Matkou Terezou, nositeľkou Nobelovej ceny za mier, nedá mi pri tejto príležitosti nespomenúť jej myšlienku, ktorá sa môže vzťahovať na akékoľvek ľudské snaženie, teda aj to naše, že „ to čo robíme, je menej ako kvapka v mori, ale bez tejto kvapky by tu niečo chýbalo “. Bez kultúry je život prázdny.

 

Mgr.E.Antolová

Foto: MUDR. Viliam Elischer

Dni nemeckej kultúry v Chmeľnici


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka