Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Múzeum

Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Múzeum - titulný obrázok

Po dvoch rokoch renovovania Domu stretávania v Nitrianskom Pravne bolo pri príležitosti znovuvysvätenia farského kostola a stretnutia rodákov znova otvorené Múzeum kultúry karpatských Nemcov. Jedná sa o trvalú výstavu múzea karpatských Nemcov z Bratislavy pod názvom „Dejiny a kultúra karpatských Nemcov v „Hauerlande“.

Pre záujemcov o návštevu je otvorené každý piatok od 16:00 do 18:30.

V prípade dohovoru nás nájdete na t.č. 0910/584 299, 0910/676 613, 0914/112 701.


 

19.5.2018 :: Noc múzeí a galérií 2018

Noc múzeí a galérií

V mesiaci máj múzejníci na celom svete slávia svoj sviatok a otvárajú múzeá dokorán, aby návštevníkov privítali trocha inak ako po celý zvyšok roka - s úmyslom informovať o význame záchrany a procese ochrany kultúrneho dedičstva. Počas osláv Medzinárodného dňa múzeí a galérií otvorilo dňa 19. mája 2018 už tradične dvere dokorán aj Múzeum kultúry karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne. Návštevníci si mohli vo večerných hodinách od 19. – do 24 .hodiny pozrieť stálu expozíciu múzea, ako aj sprievodný program. Pekný májový večer sa priam núkal na prechádzku našou peknou obcou a návštevu viacerých kultúrnych programov, ktoré sa v tento deň ponúkali. Mali sme obavy o návštevnosť, ale boli sme milo prekvapení, koľko ľudí si vybralo práve návštevu múzea. Tento 14. ročník Noci múzeí prekonal svojou rekordnou návštevou ostatné ročníky. V múzeu sa návštevníkom venovala Mgr. Mária Haneschová. Na poschodí domu sprevádzali návštevníkov Anna Husárová a Magdaléna Lajstríková, ktorá v pravnianskom kroji privítala a ponúkla návštevníkov aj tradičným pravnianskym prípitkom "Prombei". Každý si mohol prezrieť výstavu rôznych ručných prác, výstavu obrazov Evky Klajberovej a v tvorivej dielni sa naše ženy prezentovali ručnými prácami z oblasti vyšívania, tkaných kobercov, drotárskych výrobkov a rôznych textilných výrobkov do domácnosti. Veľký záujem bol aj o výstavu súťažných výšiviek o Zlatú ihlu ocenených odbornou porotou pracovníkov Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Diváci hlasovali o víťazke diváckej súťaže o najkrajšie výšivky. V sprievodnom programe nám tento večer spríjemnili svojim spevom členovia folklórnej skupiny Lubena z Poluvsia, ktorí aj napriek náročnému dňu, akým bol Folklórny festival, prišli podporiť naše podujatie a zaspievali niekoľko ľudových piesní v poluvskom nárečí. Prekrásne kroje spevákov boli len "čerešničkou na torte" tohto krásneho večera. Obzvlášť nás potešila návšteva našich priateľov zo speváckej skupiny Neutrataler z Kľačna, ktorí navštívili múzeum aj so svojím vedúcim, Viliamom Solčánym. Ako aj po minulé ročníky, aj tento využili celé rodiny na návštevu múzea, aby svojim deťom a vnúčatkám ukázali, ako sa v Pravne žilo kedysi.

V neskorých nočných hodinách boli vyhodnotené súťaže o najkrajšie výšivky roka. Cenu poroty súťaže o Zlatú ihlu dostal vyšívaný obraz Mgr. Andreja Richtera. Z rúk starostu obce Ing. Jozefa Balčiráka prevzala cenu jeho manželka. Divácku cenu o najkrajšie výšivky – krásnu keramiku nášho lektora keramikára Rasťa Haronika, získala Marika Lubiková. Víťazom ešte raz srdečne gratulujeme.

Ďakujeme OcÚ Nitrianske Pravno za spoluprácu a finančnú podporu podujatia. Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí svojou návštevnosťou spríjemnili jeden krásny májový večer v Nitrianskom Pravne. Tešíme sa na Noc múzeí 2019.

Anna Husárová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka