Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Reportáže

Reportáže z kultúrnych podujatí

17.08.2019 :: Jurčove dni - 9. ročník

Dňa 17.augusta sa uskutočnil 9.ročník stretnutia umeleckých kováčov „Jurčove dni“. Akciu slávnostne otvoril starosta obce Andrej Richter a osobne aj pán Benedikt Jurčo. Po zahájení sme slávnostne odhalili ďalšiu plastiku s názvom „Jarlo“ inštalovanú pri fontáne za Obecným úradom.

Jarlo - odhalenie

Pár slov o inštalovanom diele od autorov:

Názov plastiky: JARLO
Autor: Ján Ostradický
Spolupráca: Matej Siget, Dušan Slovák
Vizualizácia, plagát: Mgr. Art. Šimon Mišurda

Jarlo JarloPonuka na tvorbu diela prišla v roku 2017 počas akcie Jurčove dni, ktorá sa pravidelne koná v lete v meste Nitrianske Pravno. V procese tvorby návrhu mal autor predstavu kinetickej plastiky rotujúcej okolo zvislej osi, vychádzajúcej z tvaroslovia ornamentu kvetu života. Pri tvorbe modelu a skladaním prvkov do priestoru, vznikal súmerný objekt, ktorý k autorovi pritiahol názov JARLO.

Výraz JARLO bol v staroslovienčine veľmi častým pojmom, vyjadrujúcim duchovný a duševný (telesný) stred bytosti, niečo ako priestor, kde sa človek mohol uchýliť počas pocitu silného rozrušenia a nachádzal vo svojom strede rovnováhu.

Tento jav sa autorovi zobrazil v rotujúcom objekte, a tak vznikol názov plastiky.

Dielo vznikalo v kováčskych  dielňach spoluautorov a počas akcie Jurčove dni 2018 bolo skompletizované.

Autor vyjadruje vďaku všetkým bytostiam účastným celého procesu tvorby.

Kováči

Akcie sa zúčastnilo okolo 55 účastníkov z toho piati zlatníci ktorí tiež predviedli svoje remeslo. K dobrej atmosfére zahrala kapela Jindroband z Nitry. Kováči pracovali na novom diele „Lavička pre zaľúbených“. Stretnutie bolo ukončené o 18,00h. Ďakujeme všetkým sponzorom a spoluorganizátorom. Dotáciou vo výške 500€ podujatie finančne podporil Trenčiansky samosprávny kraj.

Miroslav Juhas

foto: Juraj Snoha, Martin Vríčan
video: M.Vríčan


 


Predpoveď počasia

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka