Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Reportáže

Reportáže z kultúrnych podujatí

15.9.2017 :: Výstup na Vyšehrad

Výstup na VyšehradNa sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra, zorganizovala obec v spolupráci s pánom Mgr. Horňákom  výstup na Vyšehrad, spojený s exkurziou a výkladom o archeologickom nálezisku na  Vyšehrade a hlavne o novoobjavených  základoch románskeho kostola. 

Tejto prezentácie sa zúčastnilo okolo 70 ľudí z Nitrianskeho Pravna a okolia a  prišli aj návštevníci z turčianskej strany. 

Pán Horňák  veľmi zaujímavým a pútavým spôsobom opisoval bývalé osídľovanie Vyšehradu, ktorý v minulosti archeologicky skúmala pani Marta Remiášová. 
Následne sme sa presunuli turistickým chodníkom smerom na Solku, kde zhruba 400 m od Vyšehradu boli nájdené základy na tú dobu veľkého  románskeho kostola  z 13 storočia , ktorý bol  zasvätený Panne Márii. 
Tu nám takisto pán Horňák názorne ukazoval a vysvetľoval vzácne archeologické nálezy , ktoré prezentoval  či už priamo na základoch, alebo na prinesených fotografiách . Po zakonzervovaní nájdených základov na zimné obdobie by sa malo vo výkopových prácach pokračovať budúce leto, kde dúfame bude odhalený celý pôdorys kostola a nájdu sa rôzne ďalšie vzácne nálezy. 

Týmto chceme poďakovať všetkým zúčastneným , ktorí  prejavili záujem o našu históriu a pánovi Mgr. Horňákovi za zaujímavé prezentovanie  nájdených archeologických nálezov. 

starosta

 


 


Predpoveď počasia

dnes je: 16.12.2018

meniny má: Albína

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka