Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Reportáže

Reportáže z kultúrnych podujatí

15.2.2019 :: KULTÚRA 2018

V priestoroch domu kultúry v Prievidzi sa 15.2.2019 o 17:00 hod. konal slávnostný večer Kultúra 2018. Hlavnými organizátormi večera boli Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi a Hornonitrianska knižnica v Prievidzi, všetko organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Spolu so spoluorganizátormi, K-2000 - združenie na podporu kultúry hornej Nitry, Oblastná rada Matice slovenskej Prievidza – Partizánske, Združenie miest a obcí hornej Nitry, Regionálne združenie miest a obcí - región Stredné Ponitrie, Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice, Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi, oceňovali inštitúcie, kolektívy a jednotlivcov pôsobiacich v oblasti kultúry za rok 2018.

A tu sú ocenenia ktoré poputovali k nám do Nitrianskeho Pravna.

HUDOBNEJ SKUPINE ZATÚLANÍ bol udelený Pamätný list riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi „ZA DLHOROČNÚ KULTÚRNO-OSVETOVÚ ČINNOSŤ“ – pri príležitosti 15. výročia vzniku. História kapely Zatúlaní siaha do roku 2003, keď v Nitrianskom Pravne vzniklo hudobné zoskupenie s názvom Tuláci. V kapele sa od jej začiatku vystriedalo viacero muzikantov a príležitostných hostí. Odohrala množstvo koncertov a prehliadok. Od roku 2011 sa prezentuje pod názvom Zatúlaní. V súčasnosti pôsobí v zložení: Mário Janeje – mandolína, spev, Jozef Kotrík – gitara, spev, Roland Kurbel – basgitara, spev, Bernard Guleja – banjo, spev. Repertoár kapely tvorí prevažne vlastná produkcia obohatená starými českými country hitmi. Vystupuje na rôznych festivaloch zábavách, country báloch, obecných či mestských oslavách.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi „ZA DLHOROČNÚ MÚZEJNÚ ČINNOSŤ“ bol udelený RASTISLAVOVI HARONIKOVI, keramikárovi a zberateľovi z Vyšehradného – pri príležitosti životného jubilea. Všestrannosť keramikára Rastislava Haronika na poli kultúrneho dedičstva regiónu hornej Nitry je neprehliadnuteľná. Už v roku 1993 získal za záchranu domu po kamenárskom majstrovi vo Vyšehradnom prestížne ocenenie Europa Nostra. Prednú izbu domu s čiernou kuchyňou premenil na malé múzeum, ktoré prostredníctvom množstva zhromaždených artefaktov detailne dokladuje spôsob bývania a života obyvateľov v tejto časti regiónu. Jeho záujem o tradičnú kultúru nekončil iba zbieraním dokladov (odevné súčasti a textílie, hrnčina, nábytok a iné) a ich prezentáciou, ale aj organizovaním kurzov tradičných textilných techník a remeselných výrob. Inicioval aj vznik viacerých zaujímavých podujatí, ktoré sa spájajú s tradičnou ľudovou kultúrou a tvoria súčasť spoločenského diania celej pravnianskej oblasti. Ako jeden zo zakladateľov občianskeho združenia Vyšehrad sa iniciatívne podieľa na záchrane umelecko-historických objektov a pamiatok. V keramickej tvorbe jubilanta Rastislava Haronika dominujú tradičné postupy, vzory a výrobky, neraz však siaha aj po experimentovaní s materiálom a farbami, pričom vo výsledku vznikajú originálne interiérové solitéry osobitej umelecko-výtvarnej hodnoty.

Cena riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi „ZA TVORIVÝ ČIN ROKA V OBLASTI KNIŽNIČNÝCH ČINNOSTÍ A EDIČNÝCH POČINOV“ získala OBEC NITRIANSKE PRAVNO – za vydanie monografie Nitrianske Pravno. Miesto s pamäťou zlata. Históriu pôvodne stredovekého mestečka s kráľovskými regáliami od najstarších, „drievnych”, po nedávne dejiny, danosti prírody, osobitosti kultúry, osobnosti i každodenný život mapuje v trinástich kapitolách nová monografia obce, kde vedľa seba od nepamäti žili rodiny karpatských Nemcov, rodiny slovenské i rodiny iných národností. V chronologicky usporiadanom prehľade podáva ucelený obraz o dianí v tejto historicky významnej hornonitrianskej lokalite, strediska Hauerlandu. Takmer štyristo stranovú publikáciu pre obec Nitrianske Pravno vydala Neografia Martin a zostavovateľsky nad ňou bdeli Iveta Géczyová a Lukáš Grešner, ktorý bol aj autorom fotografickej časti. O jej grafickú stránku sa postaral Imrich Gaplovský. Monografia potvrdzuje, že v prepletených zväzkoch vzťahov zanecháva nasledovníkom odkaz i dedičstvo.

Spracovala Magdaléna Vaňová

Kultura 2018 - ocenenie 1strana Kultura 2018 - ocenenie 2.strana


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka