Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

OZ Hornonitrie

LogoObčianske združenie Hornonitrie

Komunitné centrum
Námestie SNP 360/18
972 13 Nitrianske Pravno

hornonitrie@hornonitrie.sk
(+421) 046/5447 102
www.hornonitrie.sk
Viac info o združení


 

14. zimné slávnosti Hornonitria

Občianske združenie Hornonitrie (OZ Hornonitrie) spolu s Regionálnym kultúrnym centrom (RKC) v Prievidzi počas tohtoročných fašiangov opäť pripravili pre obyvateľov pravnianskej doliny cyklus Zimných slávností Hornonitria. Snahou organizátorov je každoročne prezentácia kolektívov a podpora tvorivej činnosti členov folklórnych kolektívov pri spracovávaní scenárov programov či zhotovovaní tradičných masiek a ich využívanie v činnosti folklórnych kolektívov, ale tiež poskytnutie platformy pre prezentáciu ľudových umelcov a speváckych skupín. Cieľom podujatia je zachovávanie ľudovej kultúry v regióne hornej Nitry. Aj tento rok dominoval zimnému obdobiu na hornej Nitre folklórny festival, festival detského folklóru, súťaž interpretov ľudovej hudby, prehliadka speváckych skupín Karpatských Nemcov a jarmok ľudových remesiel.

Pod záštitou jednotlivých starostov obcí Hornonitria mohli návštevníci sledovať šesť podujatí 14. ročníka Zimných slávností Hornonitria (ZSH). Starosta obce Nitrianske Pravno Jozef Balčirák slávnostným ceremoniálom otvoril zimné slávnosti (4.2.). Jeho súčasťou bola vernisáž výstavy ľudového umenia, ktorá sa konala na obecnom úrade v Nitrianskom Pravne. Výstava predstavila výber z tradičnej ľudovoumeleckej tvorby majsterky šitej čipky a sieťovania Boženy Tomanovej z Poruby a majstra drotára Tibora Bartoša z Nedožier – Brezian. Významnou udalosťou pre Nitrianske Pravno bol dar Jozefa Maďara z Handlovej, ktorý starostovi Balčirákovi daroval originálny reliéf z dielne rodáka Jozefa Damka do novovznikajúceho múzea v obci. 

Podujatie pokračovalo popoludňajším programom v neďalekom Pravenci Zimnými slávnosťami folklóru (4.2.), kde sa stretli milovníci folklóru už po 26 raz a podporili prehliadku takmer desiatky folklórnych skupín z domáceho regiónu. K vzácnym hosťom podujatia sa okrem starostov Hornonitria pripojil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška a podpredseda TSK Richard Takáč. V úvode podujatia odovzdal pravniansky starosta Jozef Balčirák starostovi obce Pravenec Róbertovi Mikulášikovi „feruľu“, tzv. richtársku palicu. Jej poslanie určili tvorcovia z Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, aby dozerala na priebeh Zimných slávností Hornonitria. V programe sa predstavili živými vystúpeniami folklórne skupiny Lubená z Poluvsia, Boršina z Nitrianskych Sučian, Oslianka z Oslian, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Lúčina z Koša, Hájiček z Chrenovca - Brusna, Marinka z Novák a Sielnica z Lazian i spevácka skupina Vrbinka z Pravenca.

Hostiteľkou Dňa detského folklóru (12.2.) bola starostka obce Poruba Helena Čavojská, ktorá si v úvode podujatia prevzala z rúk starostu Mikulášika putovnú feruľu. Pod  záštitou pani starostky a za prítomnosti podpredsedu TSK Takáča a ďalších starostov Hornonitria  sa predstavili detské folklórne súbory pravnianskej doliny. Hostí svojim programom potešili deti z domáceho DFS Kapsiarik, deti z Materskej školy v Porube a DFS Malá Sielnica z Lazian. Záver programu patril mladým heligonkárom "Mladý heligón" z Rabčíc. 

Pamätnicou Jozefa Strečanského (18.2.) si Poluvsania zaspomínali na rodáka z Poluvsia a milovníka folklóru. V poradí 17. ročník pamätnice naplnil svoje poslanie. Osobnou účasťou podujatie podporili podpredseda TSK Richard Takáč, starostovia obcí Hornonitrie i zástupcovia družobnej obce Poluvsie pri Rajeckých Tepliciach. Do súťažnej prehliadky sa prihlásilo 27 nádejných mladých talentov z Trenčianskeho, Nitrianskeho, ale aj Žilinského kraja. Laureátom I. kategórie sa stal iba 6 ročný Samko Pánik z Prievidze v hre na píšťalku. Titul víťaza II. kategórie si odniesol 16 ročný Juraj Hlinka (heligonka) z Nevidzian. Porota udelila aj jednu mimoriadnu cenu, a to Dorote Lukáčovej (16) z Ružomberku. Sprievodným podujatím bola Výstava hudobných nástrojov Jozefa Sobotu, ľudového husliara z Prievidze. Hosťom 17. ročníka pamätnice bola ĽH Erika Kadlička, ktorá okrem krásneho folklórneho zážitku priniesla ľuďom do Poluvsia vynikajúcu atmosféru. Pamätnica Jozefa Strečanského je už 14 rokov súčasťou Zimných slávností Hornonitria. Dôkazom toho je aj „feruľa“ v rukách starostu obce Poluvsie Martina Šujana, ktorú si prevzal v úvode podujatia od porubskej starostky Heleny Čavojskej. 

Kultúrny dom v Tužine otvoril poslednú februárovú sobotu svoje brány spevu a hudbe nielen v našej rodnej slovenčine, ale sálou zneli tiež piesne v pôvodnom nemeckom nárečí. Súzvuky (25.2.) predstavili spevácke skupiny Karpatských Nemcov žijúcich v pravnianskej doline. Podujatie svojou osobnou účasťou podporil podpredseda TSK Richard Takáč, prednosta krajského úradu Jozef Stopka, riaditeľka RKC v Prievidzi Ľudmila Húsková a starostovia obcí Hornonitrie, medzi ktorými nechýbali Helena Čavojská, Mária Luprichová, Martin Šujan, Róbert Mikulášik, Jozef Vrábeľ a Jozef Balčirák. Po slávnostnej zvučke odovzdal starostovskú štafetu, richtársku palicu Hornonitria, starosta obce Poluvsie domácemu starostovi Miroslavovi Dzinovi, ktorý prevzal záštitu nad celým podujatím. V programe venovanému uchovávaniu a popularizácii ľudovej piesne Karpatských Nemcov, ktorý z verejných zdrojov podporil Úrad pre národnostné menšiny, sa predstavili spevácke kolektívy Schmiedshauer z Tužiny, Probner Echo z Nitrianskeho Pravna, speváčka sólistka Margot Kobzová z kolektívu Neutrataler, Kľačno a skupina Zlatava z Malinovej. Diváci svojim potleskom ocenili ľudové piesne v cachovskom, gajdlianskom, ale aj v pravnianskom a tužinskom nárečí. Po prvý raz sa na podujatí predstavili s krátkym vystúpením v nemeckom jazyku aj deti zo ZŠ Nitrianske Pravno pod vedením pani učiteľky Šiatinskej. K hosťom programu už tradične patrila spevácka skupina Roveň z Poruby. Neutíchajúci potlesk venovali návštevníci aj hosťujúcej mužskej speváckej skupine Lidovec zo Solčian, ktorá sa predstavila piesňami z blízkeho okolia svojej obce. 

Záverečné podujatie regionálneho charakteru Zimných slávností Hornonitria počas prvého marcového víkendu prezentovalo tradičnú remeselnú výrobu majstrov pravnianskej doliny a regiónu hornej Nitry. Myšlienku zachovania pôvodnej ľudovej kultúry v podobe ukážok a výroby tradičných ľudových výrobkov domácich majstrov podporilo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Občianske združenie Hornonitrie, obec Malinová a výnimoční hostia, ku ktorým patril podpredseda TSK Richard Takáč, prednosta krajského úradu v Trenčíne Jozef Stopka i starostovia obcí Hornonitria.

Návštevníkom sa formou prehliadky ľudových remesiel predstavilo dovedna 27 ľudových umelcov, ktorí prezentovali svoje zručnosti. Najviac sa zišlo krasličiarok a vyšívačiek, Adela Balážová z Lazian, Katarína Klopčeková, Bibiana Šimová ml. i Bibiana Šimová st., všetky z Nedožier – Brezian. Techniky drôtovania predstavila Jozefína Zacharová z Nitrianskeho Pravna. Takmer zabudnutú krásu výšivky na sieti, paličkovanej a šitej čipky pripomenula Helena Kračmerová z Nitrianskeho Pravna. Háčkované, paličkované a ďalšie ozdoby ponúkali Bernardína Rybárová z Lazian, Mária Segetová z Topoľčian, Patrícia Kubíková z Malinovej, Helena Galbavá z Handlovej a Renáta Hudeková z Prievidze. Svojou prácou zaujali aj výrobcovia drevených hračiek Bohumil Frajka z Prievidze, Urban a Jaroslav Obertovci z Pravenca, korytár Milan Bolfík z Pravenca, ale aj Kamil Fojtík z Prievidze, otec a syn Šovčíkovci z Lazian, ktorí sa venujú prevažne výrobe z dreva i pleteniu slamených ošítok. Osobité miesto patrilo debnárovi Petrovi Štefánikovi z Nitrianskeho Pravna, výrobcom sviečok Jozefovi Koreňovi z Tužiny a včelárovi Rudolfovi Schwarzovi z Malinovej, tkáčke kobercov Jozefíne Kurišovej z Nitrianskeho Pravna a Michalovi Pekárovi z Malinovej, ktorý predvádzal pletenie z prútia a papiera. Novotou zaváňala technika quilling, ktorú predviedla Ľubica Fitzelová z Poruby. Ponuku vkusne dopĺňali tradičné keramické ozdobné a úžitkové predmety z dielne Rastislava Haronika z Vyšehradného a olejomaľby a drevorezby majstra Kamila Znamenáka z Poluvsia.Deti okrem maľovania kraslíc, zdobili aj medovníky, ktoré boli zároveň sladkou odmenou za ich námahu. Neobišli ani medovnikárku Danku Škultétyovú z Veľkej Lehôtky.

Ťahákom pre oči návštevníkov bola kováčska dielňa situovaná pri vchode do kultúrneho domu, poskytovala ukážky výroby umeleckých kováčov z Nitrianskeho Pravna a niekdajšiu prácu v kováčskej vyhni. Príjemnú ľudovú atmosféru počas celého dňa dotváralo trio ľudovej hudby Poluvská muzika. Sprievodným podujatím bola výstava domácej amatérskej maliarky Heleny Richterovej. Ukážky remesiel a tvorivá inšpirácia oslovili návštevníkov všetkých vekových kategórií, a možno sa v nich nájdu aj noví pokračovatelia a uchovávatelia pôvodnej ľudovej tvorby a kultúry v našom regióne.
Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Radka Kulaviaková
OZ Hornonitrie

Zimné slávnosti HornonitriaZimné slávnosti HornonitriaZimné slávnosti HornonitriaZimné slávnosti HornonitriaZimné slávnosti Hornonitria


 


Predpoveď počasia

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka