Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

12.-16.8.2019 :: Denný letný tábor Kindercamp 2019

Kindercamp     Aj tento rok sme počas letných prázdnin privítali 25 detí v dennom letnom tábore „Kindercamp“ v dome stretávania na Námestí SNP v Nitrianskom Pravne, ktorý organizoval Karpatskonemecký spolok na Slovensku a bol realizovaný s finančnou podporou Obce Nitrianske Pravno a Ministerstva vnútra Spolkovej republiky Nemecko.

V prvý deň tábora sa deti vzájomne zoznamovali pri rôznych hrách na dvore domu stretávania. Niektorých zaujali spoločenské hry, iní dali prednosť šanteniu v záhrade pri hrách s loptou a inými športovými pomôckami. Po výdatnom obede deti najprv relaxovali pri počúvaní tónov gitary, na ktorej hrala pani Lubica Fridrichová a potom nasledovala súťaž skupín – Ako poznáš svoju obec, ktorú si pre deti nachystali panie Daniela Šiatinská a Katarína Ivinová. Zaujímavé otázky dali zabrať každej skupine, ale nakoniec všetci výborne obstáli.

Keďže hlavnou témou tohtoročného tábora bolo SKLO, tak sme v utorok vyrazili na výlet do Valaskej Belej, kde sa nachádza sklársky skanzen „Sklený sen“ s dielňou na výrobu umeleckých sklárskych výrobkov. Všetkých nás zaujali ukážky výroby a práce so sklom. Poobede sme pokračovali ďalším programom, ktorým bola návšteva skupiny "Sokoliarov v Bojniciach". Za sprievodu kvapiek dažďa sme si pozreli pútavé vystúpenie  s prehliadkou cvičených operených dravcov.

Aj streda nás privítala daždivým ránom, takže doobeda sme vzhľadom na nepriaznivé počasie zvolili pobyt v interiéri Domu stretávania. Deti sa hrali rôzne súťažné hry, pri ktorých si rozvíjali pozornosť, postreh, manuálne zručnosti. Poobede v rámci relaxačnej fázy pozerali film Malý princ, na ktorý tematicky nadviazala lektorka Gabriela Biela. Prostredníctvom prstových maňušiek prerozprávala príbeh v nemeckom aj slovenskom jazyku a potom nasledovala tvorivá dielňa, kde deti maľovali príbeh Malého princa na sklo. Vytvorili pútavé obrázky, ktoré si odniesli na pamiatku domov.

Štvrtok bol zameraný viac na pohyb. Ráno si deti za sprievodu gitary a bubnov zatancovali stoličkový tanec a takto dobre rozcvičení sme išli na futbalové ihrisko, kde mali deti voľný program. Využili ho naozaj aktívne. Chlapci si zatrénovali futbal, dievčatá vybíjanú, skákanie cez švihadlo a cez gumu. Hneď po obede sme odchádzali autobusom do Handlovej na exkurziu v Slovenskom banskom múzeu. Nádherná expozícia vytvorená zo štôlní, pracovného náradia, strojov, pomôcok a tiež filmová ukážka zo života baníkov deti veľmi zaujala. Súčasťou expozície bola aj ekodielnička, kde sa deti zoznámili s technikou plstenia vlny a vyrobili si na pamiatku malé veselé húseničky.

Posledný deň začali deti počúvaním ukážok vážnej hudby skupiny Sklo, čím nadviazali na tému tábora. Pani Martina Richter deťom vysvetlila, ako sa dajú hudbou vyjadriť rozličné vlastnosti. Nasledovala prehliadka Múzea kultúry karpatských Nemcov v Dome stretávania, námestia a obecného úradu so zaujímavým výkladom pána starostu. Po obede deti pokračovali v súťaži skupín až do výsadby liečivých rastlín. Potom sa ešte zahrali najobľúbenejšie pohybové a stolové hry a už zostalo iba vyhodnotiť súťaž skupín, za ktorú boli všetci odmenení. Sladkou bodkou za táborom bola vynikajúca torta, ktorou sme prekvapili táborové narodeninové oslávenkyne.

Ešte raz by sme chceli touto cestou poďakovať Obci Nitrianske Pravno a Ministerstvu vnútra Spolkovej republiky Nemecko za finančnú podporu, s ktorou sme mohli pripraviť tento tábor pre zmysluplné prežitie jedného z prázdninových týždňov našich ratolestí. Veľká vďaka patrí aj tímu šikovných pedagogičiek, ktoré pripravili pre deti zaujímavý program do každého počasia a majú v zásobe množstvo nápadov do ďalších rokov.

Čo povedať na záver? Deťom sa v tábore páčilo, striedali sa rozličné činnosti, všetci sa zapájali, utužili sa staré a nadviazali nové priateľstvá. Najlepším vysvedčením, čo hovorí za všetko je, že deti by chceli v tábore pokračovať a všetci sa tešíme na budúci rok.

Magdaléna Lajstríková
Karpatskonemecký spolok na Slovensku
Nitrianske Pravno


 


Predpoveď počasia

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka