Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Reportáže

Reportáže z kultúrnych podujatí

12.05.2019 :: Koncert vážnej hudby v rímsko-katolíckom kostole

V kostole Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa sa v nedeľu 12.mája o 16-tej hodine konal koncert vážnej hudby pri príležitosti sviatku Dňa matiek. Interpretmi boli traja členovia Slovenskej filharmónie:

Michaela Petríková - husle
Daniel Rumler – husle, barokové husle
Martin Ruman – viola, baroková viola

V ich podaní sme si vypočuli tvorbu hudobných skladateľov 17. - 20. storočia:

Johann Sebastián  Bach /1685 -1750/
Wolfgang Amadeus Mozart /1756 -1791/
Zoltán Kodály /1882 -1967/
Bohuslav Martinů /1890 -1959/

Chcem im touto cestou ešte raz poďakovať, že si našli čas a do Nitrianskeho Pravna nám prišli predviesť kus svojho talentu a virtuozity. Bol to naozaj výnimočný zážitok.

Magdaléna Vaňová

Koncert

Daniel Rumler
sa narodil v roku 1988 v Trenčíne. Hru na husliach študoval najprv na konzervatóriu v Pardubiciach u Jiřího Kuchválka. V roku 2012 absolvoval s vyznamenaním bakalárske štúdium na Akadémii múzických umení v Prahe u prof. Jiřího Tomáška a v roku 2014 absolvoval rovnako s vyznamenaním štúdijný program Master Performance na Hochschule Luzern – Musik v triede Igora Karška. Súčasne navštevoval na tej istej škole hodiny aj u prof. Giuliana Carmignolu, s ktorým pracoval hlavne na barokovom repertoári.
V sezóne 2015 – 2016 absolvoval letnú školu a sezónnu orchestrálnu akadémiu vo švajčiarskom orchestri Sinfonie Orchester Biel Solothurn. Od roku 2016 hrá na pozícií prvého violistu v Bach Ensemble Luzern. V práve prebiehajúcej sezóne 2016 – 2017 pôsobí ako praktikant v orchestri Musikkollegium Winterthur.
Okrem toho pravidelne účinkuje v barokovom orchestri Ensemble Corund a v sláčikovom orchestri Camerata Zürich. V roku 2012 založil so spolužiakmi z pražskej akadémie sláčikové kvarteto „Crocodile Quartet“, ktoré sa výlučne špecializuje na interpretáciu rockovej a populárnej hudby. Daniel Rumler aranžuje skladby zo širokého spektra hudobných žánrov a štýlov pre rôzne nástrojové obsadenia.

Martin Ruman
je slovenský violista, ktorý v súčasnosti pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie a ako pedagóg na Konzervatóriu v Bratislave. Pochádza z Prievidze, kde získal aj základy hudobného vzdelania. Od detstva bol členom detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik, kde si vytvoril vzťah k slovenskému folklóru. Po maturite na Piaristickom gymnáziu v Prievidzi začal svoje hudobné štúdiá na Bratislavskom konzervatóriu v triede Kornela Klatta. V tomto období získal prvú cenu na Súťaži slovenských konzervatórií a súťaži Talenty pre Európu v Dolnom Kubíne. Neskôr v štúdiách pokračoval na Pražskom konzervatóriu v triede Karla Doležala. Tu taktiež získal prvú cenu na Súťaži českých konzervatórií. V roku 2012 vyhral konkurz do Slovenskej filharmónie, v ktorej pôsobí doteraz. Štúdiá si ešte počas práce dopĺňal na VŠMU v triede Jozefa Hošeka a vo Viedni u Alexandra Zemtsova. Vzdelanie si dokončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici u Ewalda Danela.
Martin Ruman sa zúčastnil mnohých interpretačných kurzov u renomovaných umelcov ako Gilad Karni, Atar Arad, Hariolf Schlichtig, Mikhail Zemtsov, Julia Dinerstein, Stephanie Baer, Wolfgang Klos a iní. Ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra vystupoval takmer vo všetkých Európskych krajinách, v USA, Japonsku, Južnej Kórei, Ománe alebo v Izraeli. Na pódiu spolupracoval ako komorný hráč s osobnosťami ako Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Robert Cohen, Juan-Miguel Hernandez Daniel Rowland, Pablo Barragán. Pravidelne účinkuje aj s najznámejšími slovenskými a umelcami a súbormi, ako napríklad Igor Karško, Milan Paľa, Jozef Lupták, Boris Lenko, Ján Krigovský, Muchovo kvarteto alebo Moyzesovo kvarteto. Je pravidelným účinkujúcim na komornom festivale Konvergencie a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg. S klaviristkou Alenou Hučkovou odohral recitály na viacerých slovenských festivaloch (Košice, Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, …), ale v zahraničí (Viedeň …).
Ako sólista s orchestrom sa predstavil so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava.
Popri svojom poste profesora na Bratislavskom konzervatóriu je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Pedagogicky pôsobí aj na kurzoch doma i v zahraničí, napríklad na kurzoch CIMA vo Viedni alebo komorné kurzy Konvergencie.

Michaela Petríková - husle
Pochádza Z Valašských Klobouku ( ČR), ZUŠ v blízkom Slavičíně začala v šiestich rokoch navštevovať  huslovú  triedu Jaroslavy Staňkové, ktorá je dnes významnou a uznávanou pedagogičkou detí školského veku. V roku 2001 nastúpila na konzervatórium v Brne, kde študovala v triede Jiřího Besperáta a prof. Rudolfa Šťastného. Počas štúdia sa zúčastnila niekoľkých husľových súťaží (napr. súťaž Josefa Muziky v Nové Pace, Kocianova huslová súťaž, Čírenie talentov Dolný Kubín) a pravidelne navštevovala rôzne huslové kurzy. Ako členka Quartetta di Gioia získala v roku 2006, 2.cenu na Mezinárodnej súťaži Leoše Janáčka a 1.cenu na súťaži Anglo-Czechoslovak Trust v Londýně. Vysokoškolské štúdium absolvovala v rokoch 2007 – 2012 na JAMU v Brne v triede Miloše Vacka. Je zakladajúcou členkou a kmeňovou hráčkou komorného súboru Musica Minore, ktorý je v Čechách žiadaným a vyhľadávaným ansámblom, spolupracoval s celou radou osobností českej klasickej scény (Václav Hudeček, Bohuslav Matoušek, Jiří Bárta, Kateřina Englichová, Jiří Stivín, Josef Špaček, Jan Mráček, Lukáš Klánský, atď.) Okrem tuzemských festivalov má súbor za sebou niekoľko zahraničných turné (Mexiko, Belgia, Španielsko, atď.) Od roku 2010 pôsobí Michaela Petríková profesionálne  v Bratislave, najprv ako členka Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a od roku 2015 ako členka Slovenskej filharmónie. 


 


Predpoveď počasia

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka