Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu vodorovná

Drevená zvonica Vyšehradné

Drevená zvonica Vyšehradné

Drevená zvonica VyšehradnéNárodná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1996. Drevená zvonica postavená začiatkom 19.storočia, v roku 1802.  Patrí medzi najstaršie zvonice tohto druhu na Slovensku a dnes je už unikátom medzi podobným stavbami. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, výšku dvoch podlaží. Stojí na svahu východne od obce Vyšehradné. V objekte sa nachádza aj pôvodný zvon.

Postavili ju v podstate na popud cisárovnej Márie Terézie, ktorá okolo roku 1770 vydala takzvaný Ohňový patent. Podľa neho všetky domy museli mať komín a vo všetkých dedinách, kde nemajú kostol s vežou a zvonmi, museli postaviť samostatné zvonice. Mali slúžiť na upozornenie obyvateľstva pred živelnými pohromami, povodňami, požiarmi a podobne.

Zvonica vo Vyšehradnom sa zachovala v pôvodnom stave. Postupne však začala chátrať. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa prepadla šindľová strecha a vtedy šindle nahradili plechom.

Až po roku 1990 sa začalo s jej dôkladnejšou obnovou. Veľkú zásluhu na tom má miestne občianske združenie Vyšehrad. Členovia združenia ju najskôr zrenovovali podľa požiadaviek a pokynov pamiatkarov. Vymenili a spevnili jej vnútornú konštrukciu, pretože tá pôvodná už bola napadnutá drevokazným hmyzom, čo narušilo jej statiku. Hrozilo, že sa zvonica zrúti.

Ale to ešte na jej záchranu nestačilo. Napokon ju museli úplne celú rozobrať a nanovo poskladať, pričom asi päťdesiat percent drevených trámov sa muselo vymeniť.

Mnoho ľudí z obce sa obetavo podieľalo na obnove zvonice. Organizáciou obnovných prác - folklorista, hudobník a aktivista kultúry Andrej Richter, umelec, keramikár Rastislav Haroník pre interiér vytvoril keramickú plastiku malý keramický oltár, s dominantnou Pannou Máriou s mŕtvym Ježišom v náručí. Pretože tam chýbala sakrálna výzdoba. V neposlednom rade to bol Peter Lovas, reštaurátor Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, ktoré sa aktívne zapojilo do odborných činností.

Obnovená zvonica bola odovzdaná do užívania 16. októbra 2016. Zvonica  opäť slúži nielen na ohlasovanie pohrôm, ale aj na oznamovanie, že niekto z dediny zomrel.

Dokument RTV Prievidza o zvonici: 

Vysviacka zvonice (2016):

Stretnutie pri zvonici (2017):

 


 

1.10.2018 :: Nominácia na cenu FÉNIX

Zvonica vo VyšehradnomO tom, že Nitrianske Pravno patrí k historicky najhodnotnejším mestečkám Horného Ponitria je všeobecne známe, no už nie každý vie, že niektoré z jeho historicky cenných objektov boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky a sú evidované v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Je to najvyššia kategória ohodnotenia aké môže stavba alebo umeleckého dielo dostať.

Vo Vyšehradnom, ktoré je už niekoľko desaťročí súčasťou Nitrianskeho Pravna sa nachádzajú až tri stavby, ktoré spĺňajú náročné kritéria národnej kultúrnej pamiatky. Sú to Mendelov dom, Richterov dom „zum Joškala“ a zvonica.

Táto nenápadná zrubová stavba, ktorá je dnes už najstaršou zachovanou zvonicou na Hornonitrí a od roku 1996 národnou kultúrnou pamiatkou, prešla za ostatné dva roky generálnou pamiatkovou obnovou. Iniciovalo ju miestne občianske združenie Vyšehrad, ktoré už niekoľko rokov aktívne prispieva k revitalizácii Vyšehradného a jej hmotného kultúrneho dedičstva. Jeho zásluhou a predovšetkým mimoriadnou angažovanosťou pána keramikára Rastislava Haronika sa podarilo zvonicu zachrániť, zapísať do ústredného zoznamu pamiatkového fondu SR, obnoviť a stabilizovať jej havarijný stav. Nebyť tejto predvídavosti a iniciatívy dnes by sme už sotva mohli hovoriť o zvonici ako reálnom, konkrétnom objekte.

Keď sa v roku 2017 začalo s  obnovou zvonice a v rámci reškonštrukčných prác bola rozobraná, málokto veril, že sa objekt ešte podarí postaviť. Viera, vôľa, pracovitosť, remeselná zručnosť a láska k zvonici podporená obcou dokázali to, čo si zaslúži náš obdiv. Na to čo nebolo možné urobiť dobrovoľnícky vykompenzovala veľkorysosť obce, ktorá podporila obnovu zvonice sumou 10.000,- € a peniaze získané z Nadácie Slovenskej sporiteľne – Obce bližšie k sebe, vo výške 5.000,-

Práca, ktorú dobrovoľníci z občianskeho združenia Vyšehrad odviedli na zvonici, napriek tomu že nie sú kvalifikovanými odborníkmi na obnovu zrubových objektov znesie tie najprísnejšie pamiatkárske kritéria. Keďže ide o výnimočný čin s mimoriadnym kultúrno-spoločenským dosahom bola obnova zvonice vo Vyšehradnom-Nitrianske Pravno, realizovaná občianskym združením Vyšehrad, prihlásená do súťaže vyhlásenej Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky – Pamiatka roka 2017.

Tento rok ide už o trinásty ročník súťaže v rámci ktorej Ministerstvo kultúry SR oceňuje najlepšie obnovy pamiatkových objektov dokončené v príslušnom roku. Podľa štatútu sa ocenenie týka vlastníka objektu a môže ju získať za komplexnú obnovu (kostol, kaštieľ, palác, ľudový dom, industriálny objekt), reštaurovanie nástennej maľby alebo plastiky. Posúdenie a hodnotenie vykonaných prác vykonáva skupina odborníkov návštevou objektu bodovým systémom, ktorých súčet určuje poradie a víťazov. Udelené sú štyri ocenenia systémom ex equo (rovnakým dielo). Popri finančnej odmeny získava víťaz plastiku Fénixa – bájneho vtáka, ktorý ožil, vstal a vzlietol z popola, ako symbol znovuoživenia.

Aj zvonica z Vyšehradného, ktorú postavili v roku 1803 „vstala z popola“ . Opäť stojí nad obcou, je aktívna, zachránená pre budúce generácie a s pokojným svedomím môžeme tento rok osláviť jej 215 výročie vzniku.

Cena FénixDnes už vieme, že za svoju obnovu sa dostala do užšieho výberu a je medzi nominovaný projektmi na cenu Fénix 2017. Na finálny verdikt poroty si ale ešte musíme počkať. Ten budeme vedieť až začiatkom novembra 2018, kedy dôjde k vyhláseniu víťazov v Dvorane Ministerstva kultúry SR. Už dnes je ale zvonica z Vyšehradného a ľudia čo sa pričinili o jej obnovu polovičným víťazom. Veď zvíťazili nad časom a nezáujmom ľudí. Stačilo na to iba srdce a dobrá vôľa. Nám ostatným už iba zostáva držať palce aby Fénix priletel aj do Nitrianskeho Pravna!


Jozef Lenhart


 


Predpoveď počasia

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka