Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6

Základná umelecká škola

Základná umelecká škola

Vstup do budovy ZUŠ v Nitrianskom PravneSpojená škola - Základná škola s materskou školou - Grundschule mit kindergarten

Základná umelecká škola
Školská 1
972 13  Nitrianske Pravno

email: zusnitrianskepravno@gmail.com
tel. - 046/ 544 62 86 , 0907 749 130
web: http://zusnitrianskepravno.edupage.org/

ZUŠ v Nitrianskom Pravne ZUŠ v Nitrianskom Pravne ZUŠ v Nitrianskom Pravne ZUŠ v Nitrianskom Pravne ZUŠ v Nitrianskom Pravne ZUŠ v Nitrianskom Pravne ZUŠ v Nitrianskom Pravne

 

24.11.2017 :: Stretnutie s legendou

Pár slov o stretnutí žiakov ZUŠ Nitrianske Pravno s hudobným skladateľom a teoretikom prof. Ladislavom Burlasom

Stretnutie s hudobným skladateľom a teoretikom prof. Ladislavom Burlasom

Každý, kto sa aspoň letmo zaujíma o slovenskú hudobnú kultúru, nemôže prehliadnuť meno profesora Ladislava Burlasa. Tento významný hudobný skladateľ, teoretik a pedagóg sa v tomto roku dožíva okrúhleho jubilea, 90 rokov. Pri tejto príležitosti sa 24. novembra 2017 v Koncertnej sále Župného domu v Nitre uskutočnil koncert a kolokvium pod názvom Soirée s Ladislavom Burlasom. Osobné stretnutie s touto legendou slovenskej hudobnej kultúry si nenechali ujsť ani žiaci a pedagógovia Základnej umeleckej školy v Nitrianskom Pravne.

Profesor Ladislav Burlas je autorom vyše 150 muzikologických prác, vedeckých monografií, vysokoškolských textov, v ktorých sa teoreticky zaoberal problematikou hudobnej teórie; skúmal rozmanité línie slovenskej hudobnej kultúry: zaoberal sa vývinom slovenskej národnej hudby, charakterizoval skladateľský štýl a hudobnú poetiku predstaviteľov slovenskej hudobnej moderny ako Eugen Suchoň, Ján Cikker, Alexander Moyzes a ďalších; a významné sú aj jeho práce z oblasti hudobnej pedagogiky. Ako hudobný skladateľ je autorom symfonických, inštrumentálnych, vokálno-inštrumentálnych, komorných diel a opomenúť nemožno jeho prácu pre deti a hudbu k filmom.

Jeho skladba Sonáta a tre (pre klarinet, vibrafón a klavír) otvárala aj podujatie vo vynovenej koncertnej sále Župného domu v Nitre. Klarinetista Juraj Pivoluska, vibrafonista Marián Michalec a klaviristka Alena Hučková predviedli úžasné hudobné prepojenie a obrovskú dávku muzikality, ktoré sa preniesli aj do ďalších skladieb hudobného večera. Premiérovo odzneli skladby slovenských hudobných skladateľov a žiakov profesora Burlasa: Danzón pre klarinet, vibrafón a klavír Marka Piačeka a Industrion pre klarinet, vibrafón a klavír Róberta Krausa.

Po krátkej prestávke sa otvorilo kolokvium, na ktorom sa stretli významné osobnosti slovenského hudobného života. Začala sa debata, ktorej témou bol život a dielo prof. Burlasa. Avšak nešlo len o rekapitulovanie a “pohľady späť”, ale otvárali sa nové témy, trefne sa reflektovala aktuálna situácia súčasného hudobného života, čo všetkým prítomným poskytlo nádherný pohľad na profesora Burlasa ako na mysliteľa a umelca, ktorý stále hľadí vpred a označuje veci dejúce sa okolo nás pravým menom. Do debaty sa aktívne zapojili aj žiaci ZUŠ v Nitrianskom Pravne; jubilantovi zablahoželali, odovzdali darček, ktorý pripravili žiaci výtvarného odboru a nebáli sa položiť otázky, na ktoré profesor Burlas s radosťou odpovedal.

Naši žiaci a pedagógovia tak mali možnosť stretnúť sa so skutočnými osobnosťami našej hudobnej kultúry; počuť aktuálnu súčasnú hudbu, ktorá v nás poslucháčoch ešte dlho rezonovala; zakúsiť magickú atmosféru tvorivých rozhovorov, vzniku a rozvíjania myšlienok, ktoré majú a budú mať aktuálnu platnosť a pri osobnom stretnutí s profesorom Burlasom zažiť čo je to pokora, úcta, nadhľad, otvorenosť a hlavne skutočná múdrosť.

ZUŠ Nitrianske Pravno


 


Predpoveď počasia

dnes je: 20.10.2018

meniny má: Vendelín

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka