Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

23- 24. 6. 2017 :: Výšivkárky v Kežmarku

Výšivkárky v KežmarkuV dňoch 23- 24.júna 2017 sa konal v Kežmarku už 22. ročník Sviatku kultúry a vzájomnosti, ktorého hlavným organizátorom je Spolok karpatských Nemcov na Slovensku. Záštitu nad podujatím prevzal splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny na Slovensku Lásló Bukovzky. Týmto festivalom sa organizátori snažia prispieť k uchovaniu a rozvoju tradícií, výmene skúseností, úcte k odlišnej kultúre a k vytváraniu atmosféry vzájomnej tolerancie a chápaniu menšinovej kultúry.

Vyvrcholenie osláv bolo v sobotu 24.6.2017 . Účastníci osláv sa stretli na ekumenických bohoslužbách v artikulárnom drevenom kostolíku v Kežmarku. Potom nasledoval slávnostný sprievod krojovaných speváckych a tanečných súborov mestom na Hrad Kežmarok, kde na nádvorí hradu sa konal hlavný program. Postupne vystupovali jednotlivé tanečné a spevácke skupiny jednotlivých regiónov Karpatskonemeckých spolkov na Slovensku ale aj hostí z Rakúska a Srbska. Náš región reprezentovali spevácka skupina Grünwald z Handlovej a spevácka skupina Zlatava z Malinovej. V sprievodnom programe sa konali aj výstavy ručných prác, suvenírov a kníh z rôznych vydavateľstiev. Pravňanské ženy sa predstavili výstavou výšiviek, ktoré vytvárajú v zimnom období na tvorivých stretnutiach v Dome stretávania Karpatskonemeckého spolku v Nitrianskom Pravne. Návštevníci mohli v našom stánku obdivovať krásne výrobky zo šitej čipky, výšivky v sieti ako aj ich praktické ukážky. Ich autorky boli Marika Ľubíková, Evka Klajberová a Maruška Konevalová. Svoje ručne tkané koberce vystavovala Jožka Kurišová. Krásny slnečný deň pod Tatrami len umocnil toto pekné podujatie. S nápadom vystavovať aj ručné práce jednotlivých regiónov Slovenska prišla kultúrna referentka SKN na Slovensku, za čo jej aj touto cestou srdečne ďakujeme. Bola by škoda, keby tento druh ľudového umenia upadol do zabudnetia. Príjemnú spoločnosť v autobuse nám robila spevácka skupina Zlatava z Malinovej. V Pravne sme stihli aj záverečný večer tradičného pravňanského jarmoku. Stretli sme sa s našimi rodinnými príslušníkmi a vychutnali aj jarmočnú atmosféru tohto krásneho letného večera. Tešíme sa na XXIII Sviatok kultúry a vzájomnosti v roku 2018.

 

Anna Husárová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.7.2018

meniny má: Oľga

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka