Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

20.5.2017 :: Noc múzeí a galérií 2017

Noc v múzeuTretia májová sobota opäť patrila múzeám a galériám, ktoré sa 20.mája 2017 už po trinásty raz zapojili do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. Aj múzeum karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne bolo v túto noc otvorené od 19- do 24 hodiny. Návštevníci si bezplatne mohli prezrieť stálu expozíciu múzea ako aj sprievodný program. V tvorivej dielni Domu stretávania Karpatskonemeckého spolku sa prezentovali naše ženy ručnými prácami z oblasti vyšívania, košikárstva, tkaných kobercov, ručne vyrobených textilných ozdôb do domácností a drotárskych výrobkov. Súčasťou programu bola aj súťaž o najkrajšie výšivky.

Cca 100 návštevníkov využilo príjemný jarný večer na návštevu múzea. Obzvlášť nás potešila návšteva karpatských Nemcov z Nemecka, ktorí sú teraz na liečení v Turčianskych Tepliciach. Prezreli si stálu expozíciu múzea s nemeckým sprievodným slovom lektorky Mgr. Márie Háneschovej. Na poschodí domu ich s výstavami oboznámila p. Anna Husárová. Prítomní návštevníci mohli obdivovať ručné práce našich žien. Zaujala ich hlavne výstava súťažných výšiviek o Zlatú ihlu. Naši hostia sa zapojili aj do vyhodnotenia súťažných prác. Stretnutie bolo veľmi dojímavé, spomenuli si aj na slovenské a nemecké piesne z mladosti a spolu s nami si niektoré aj zaspievali.

V neskorých nočných hodinách sa vyhodnotila súťaž o najkrajšie výšivky. Z rúk starostu obce si zlatú ihlu prevzala pani Helena Kračmerová.Túto zimu boli dokončené aj sieťované záclonky na oknách Domu stretávania zo strany námestia. Ich autorky – Helenka Kračmerová, Božka Tomanová, Anka Richterová a Evka Klajberová ocenil strarosta obce malým darčekom a lektor Rasťo Haronik daroval keramické formy. Cenu útechy keramické srdiečka z logom Zlatá ihla opäť od Rasťa Haronika dostali všetky výšivkárky ktoré v tvorivej dieľni pracujú.

V záverečnom príhovore starosta obce Ing. Balčirák Jozef ocenil prácu žien, ktoré sa aj touto formou snažia o zachovanie kultúrneho dedičstva našich predkov. Ľudovými piesňami v podaní Lenky Vaňovej sme ukončili toto krásne májove podujatie.

Ďakujeme všetkým, ktorí prišli v tento večer na návštevu múzea. Obzvlášť si ceníme návštevy celých rodín, ktoré sa vybrali na nočnú návštevu všetkých otvorených múzeí v okrese, aby svojim deťom ukázali, ako sa žilo kedysi. Zároveň ďakujeme obecnému úradu za pomoc a finančnú podporu.

Anna Husárová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

Tešíte sa na Tradičný Pravňanský jarmok?
 
 
70%

 
 
 
30%

 
Počet hlasujúcich: 23

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka