Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6

Karp.nemecký spolok

Karpatskonemecký spolok na Slovensku

Dom stretávaniaregión Hauerland
Dom stretávania
Nám.SNP 159
972 13 Nitrianske Pravno

Predseda miestnej skupiny KNS: Alfred ŠVERČÍK

web: http://www.kdv.sk/


 

14.7.2017 :: Stretnutie s priateľmi v Karpatskonemeckom dome

ŽIVOT JE KRÁSNY, ALE S PRIATEĽMI EŠTE KRAJŠÍ.

Dňa 14. júla 2017 sme v Dome stretávania v Nitr. Pravne privítali milých hostí, bývalých basketbalistov zo Švajčiarska, z okolia mesta Bern, ktorí prišli do Prievidze na návštevu k svojim priateľom, tiež bývalým basketbalistom, s ktorými udržujú družbu už krásnych 25 rokov. Stretávajú sa každý rok, či už na Slovesnku alebo vo Švajčiarsku. Hoci sú už všetci väčšinou dôchodcovia, stále majú športovú postavu, športového ducha a veselú myseľ.

Stretnutie v Karpatskonemeckom dome zorganizoval pán Tomáš Reis z Prievidze, tiež bývalý basketbalista aj so svojimi kolegami. Týždeň vopred, po osobnom kontakte s niektorými členmi KNS bol program na tento deň upresnený.

V dopoludňajších hodinách navštívilo najprv 10 pánov zo Švajčiarska a 8 z Prievidze firmu MEDEX – fam v Malinovej, kde sa bližšie zoznámili s výrobou perníkov. Veľmi ich to zaujalo, nakoľko všetko je to ručná práca. Z medovnikárne odišli hostia do Nitr. Pravna, kde mali v reštaurácii obed. Približne o 14-tej hodine sme ich privítali na prízemí v našom múzeu, kde ich M. Haneschová oboznámila s históriou a tradíciami karpatských Nemcov. Po prehliadke múzea sme sa presunuli do spoločenskej miestnosti na poschodí Domu stretávania. Po slávnostnom príhovore a prípitku nasledoval kultúrny program, v ktorom vystúpil spevácky súbor Probener Echo s niekoľkými nemeckými piesňami. Vzácnymi hosťami bola aj spevácka skupina Tibora Tulíka z Prievidze - JASS (jednorázová amatérska spevácka skupina). Sú to tiež dôchodcovia, ktorí vystupujú v kluboch dôchodcov, penziónoch v Prievidzi, ale aj v okolitých dedinách. Súbor prispel do programu peknými slovenskými ľudovými piesňami. V závere kultúrneho vystúpenia sme si spoločne zaspievali pieseň Tancuj, tancuj v slovenskom aj nemeckom jazyku.

Pri šálke kávy, sladkom občerstvení, pohári vína, vzájomných rozhovoroch uplynul čas veľmi rýchlo. Príjemné posedenie, zoznámenie sa s novými ľuďmi - pekný zážitok, ktorý nám dlho ostane v pamäti. Ako sa hovorí všetko má svoj koniec, švajčiarskí a slovenskí priatelia sa rozhodli uskutočniť posledné vzájomné stretnutie v budúcom roku 2018 vo Švajčiarsku v meste Bern. Veríme a prajeme našim priateľom aby ich vzťahy vydržali ešte dlhé roky. 

Mária Haneschová

Stretnutie s priateľmi v Karpatskonemeckom dome

Stretnutie s priateľmi v Karpatskonemeckom dome


 


Predpoveď počasia

dnes je: 25.6.2018

meniny má: Olívia, Tadeáš

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka