Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6

Reportáže

Reportáže z kultúrnych podujatí

12.8.2017 :: Jurčove dni - stretnutie umeleckých kováčov

Už po siedmykrát sa naša obec Nitrianske Pravno stala miestom stretnutia umeleckých kováčov z celého Slovenska. Od desiatej hodiny bolo v okolí amfiteátra na námestí cítiť vôňu ohňa a zo všadiaľ sa ozýval zvuk búchania kladiva o nákovu. Stretnutie pod názvom „Jurčove dni“, otvoril pán Miroslav Juhás, Beňo Jurčo a starosta obce Jozef Balčirák.

KovanieMusím priznať, že sledovať, ako sa netvárna kovová hmota za pomoci ohňa a šikovnosti zručných majstrov kováčov mení na krásne umelecké diela, bolo fascinujúce. Vďaka šikovnosti týchto majstrov zdobia okolie obecného úradu kované plastiky z predchádzajúcich ročníkov stretnutia. Stalo sa dobrým zvykom každoročne odovzdať obci umeleckú plastiku, ktorú vyrobí jeden z vybraných účastníkov stretnutia. Nebolo tomu ináč ani tento rok. Plastiku vyrobil umelecký kováč pán Žilavý. S jej výrobou začal na stretnutí v roku 2016 a inšpiráciou mu bola olympijská pochodeň a dal jej názov „Oheň“. Rok 2016 bol olympijským rokom. Na olympiáde v Riu de Janeiro získali slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka strieborné medaily. Preto sa organizátori rozhodli pozvať týchto športovcov do Nitrianskeho Pravna na odhalenie plastiky a dať tak podujatiu slávnostnejší rozmer. Pozvanie prijali dvaja z nich Denis Myšák a Erik Vlček, ktorí o 12:30 slávnostne odhalili umeleckú kovanú plastiku „Oheň“.

Jurčove dni 2017

Organizátori a Obec Nitrianske Pravno sa už dnes tešia a pozývajú všetkých svojich priaznivcov na 8. ročník podujatia.

M.Vaňová

Autor: Peter Černák

 

Autor: Martin Vríčan 


Perunove deti - krátky film odprezentovaný na podujatí Jurčove dni 2017
Tento krátky film je súčasťou záverečnej práce magisterského štúdia na Fakulte umení v Ateliéri 3-D slobodnej kreativity pod vedením doc.Mgr. art. Radovana Čerevku ArtD a vznikol v tvorivej dielni Kačmár&Jaris.

Perunove deti - ako sa natáčalo: časť1, časť2, časť3


 


Predpoveď počasia

dnes je: 23.9.2018

meniny má: Zdenka

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka