Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6

Spev.zbor Probner Echo

Probner EchoSpevácky zbor Probner Echo
Vedúca zboru: Mária Balčiráková


 

12.-14.5.2017 :: Návšteva v Nemecku

 

MOSTY V STREDE EURÓPY - SLOVÁCI A NEMCI V DIALÓGU

KostolMiestna spevácka skupina Probener Echo prijala pozvanie od Pracovnej spoločnosti organizácie katolíkov diecézy Rottenburg - Stuttgart na 69. ročník púte v nedeľu dňa 14.mája 2017 do pútnického kostola Schönenberg pri Ellwangene v Nemecku.

Trojdňovej púti spojenej s naším účinkovaním na omši a koncertom predchádzala dôsledná príprava členov skupiny. Takto pripravení sme sa vydali dňa 12.mája nadránom na púť na miesto, kde bol koncom 9. storočia väznený sv. Metod. Cestou naším územím upútal v Bratislave našu pozornosť biely oblúk nového, pozoruhodného a unikátneho mosta Apollo, ktorý sa dočkal medzinárodného ocenenia OPAL awards 2006. Túto cenu udeľuje americká spoločnosť pre technické inžinierstvo zvlášť vydareným stavbám vo svete. Po prvom oddychu na odpočívadle Bratislava -Jarovce sa kolesá nášho autobusu roztočili Rakúskom, kde sa oči upierali na zasnežené vrcholky Álp.

Cez Passau pokračovala cesta Nemeckom smerom k Norimbergu, kde sa už hlásila únava a menšia netrpezlivosť, ale do cieľa sme došli včas. Hneď po príchode nás privítal pán Prof. Reiner Bendel, spoluorganizátor podujatia. Po ubytovaní a večeri nasledovala hneď skúška spevu v pútnickom kostole a po nej privítací príhovor s prípitkom spoluorganizátorky pani Márie Pálesch, ktorý sme opätovali malou pozornosťou a spevom. Po krátkom priateľskom posedení prišiel čas na zaslúžený spánok a regeneráciu síl.

Hrob rodáka Ignatza WolkoberaV sobotu viedla naša cesta cez mestečko Schwäbisch Gmünd do neďalekého Herlikofenu, kde sme navštívili miestny cintorín s hrobom nášho bývalého rodáka a dlhoročného spolupracovníka Hilfsbund Karpatendeutsche Katholiken diecézy Rottenburg pána Ignatza Wolkobera. Zapálením sviece, položením kytice kvetov a tichým spevom sme si uctili jeho pamiatku. Náhrobok jeho hrobu tvorí nevysoká skala pripomínajúca štít Álp či Tatier, ktorú dopĺňa starý zrenovovaný železný kríž z hrobu jeho starých rodičov v starej domovine. Príklad úcty k pamiatkam histórie a symbiózy s modernou dobou ako aj večného spojenia so starými koreňmi. Čerstvo vysadené drobné žlté kvietky pripomínajúce malé slniečka sme na rozlúčku pokropili vodou zo zabudovanej sväteničky na konci obrubníka. Všetky hroby cintorína boli čisto udržiavané a vysadené živými kvetmi, čo hovorí o jemnocite a poriadkumilovnosti obyvateľov. Spiatočnou cestou sme si všimli miestny prvomájový strom zdobený tromi vencami rôzneho priemeru a kruhom desiatich znakov rôznych cechov mestečka. Lemovaný bol malou záhradkou so samorastmi a vysadenými kvetmi.

Koncert na kalváriiVo Schwebisch Gmünde sme si prezreli interiér kostola, námestie a prijali sme pozvanie na kávu, odkiaľ viedla naša cesta kamenným chodníkom na kalvarijný kopec St. Salvator. Cestu lemovali kamenné kríže s obrazmi na poschodí a kaplnky zo 17. až 19. stor. Pre obyvateľov je St. Salvator nielen prekrásnym vyhliadkovým bodom, ale aj dôležitým pútnickým miestom. Horný kostol pozostáva z dvoch kaplniek - dolnej a hornej, vytesaných do pieskovcového brala spolu so súsošiami či výjavom Ježiša na Olivovej hore. Mnohé pieskovcové reliéfy s biblickými motívmi zdobia aj vonkajšiu fasádu oboch jaskynných kaplniek. Sem prichádza pútnik so svojimi starosťami, prosbami ako aj svojou vďakou. Tu pred týmito kaplnkami sme mali koncert. Bol rozdelený na tri časti, v ktorých sa striedali slovenské ľudové piesne s nemeckými a duchovnými. Sprievodné slovo si pripravila pani Mária Haneschová, dirigovala pani Mária Balčiráková a na harmonike sprevádzala pani Emília Briatková. Názov kopca je odvodený z latinského pomenovania Ježiša - Salvator mundi - záchranca sveta.

Nedeľný program bol určený nášmu chórovému spevu omšových piesní v pútnickom kostole Schönenberg. Pred portálom kostola zneli pred začiatkom omše tóny početnej dychovej skupiny mladých hudobníkov. Následne privítal prítomných starosta mesta Ellwangen pán Karl Hilsenbek. Slávnostným nástupom asi deviatich kňazov a žien v krojoch za sprievodu organovej hudby začala omša, ktorej hlavným celebrantom bol biskup Dr. Johannes Kreidler. Úvodným slovom pozdravil prítomných dekan pán Matthias Koschar. Spomedzi ďalších nechýbal ani náš rodák Pfr.GR Johann Kotschner, predseda Pomocného spolku karpatskonemeckých katolíkov v Nemecku a Msgr.Marián Prachár z Bratislavy, ktorý mal príhovor o slovensko - nemeckej spolupráci. Obetnými darmi boli sviece, ktoré predstavovali jednotlivé krajiny v strede Európy. Po skončení omše predniesla svoj prejav predsedníčka Združenia karpatských Nemcov v Stuttgarte pani Brunhilde Reitmeier Zwick na tému „ Mosty v strede Európy - Slováci a Nemci v dialógu „

Na sviatočnom obede sa mnohí zúčastnení stretli s rodákmi, známymi či príbuznými pred nastávajúcim Svetovým dňom rodiny. Poobede sme v kostole na rozlúčku zaspievali ešte pár mariánskych piesní, po ktorých nás prišiel pozdraviť a odovzdať aj pozdrav domov pán farár Kotschner. Zvítanie sa i rozlúčka vzápätí sa ťažko prežívajú, no napokon sme vďační za tento pobyt. Aj keď náročný, ale predsa sme ho zvládli a verím, že aspoň niekoho táto púť obohatila alebo priniesla aspoň malú zmenu, ktorá je podľa Vincenta van Gogha potrebná ako obnova listov na jar.

V závere chcem za všetkých vyjadriť srdečné poďakovanie všetkým organizátorom a spolutvorcom tohto podujatia, pánovi Pfr.GR Johannovi Kotschnerovi, pánovi organistovi za skvelú súhru, zvlášť pani Márii Pálesch, ktorá nás všade sprevádzala a našim šoférom, ktorí nás bezpečne priviezli tam i späť. A v poslednom rade aj nám samotným, že sme všetko bravúrne zvládli hádam k spokojnosti všetkých. Veď život je nepretržitý zázrak.

Mgr. Edita Antolová


 


Predpoveď počasia

dnes je: 21.6.2018

meniny má: Alojz

Tešíte sa na Tradičný Pravňanský jarmok?
 
 
70%

 
 
 
30%

 
Počet hlasujúcich: 23

Za obsah zodpovedá
Obec Nitrianske Pravno

webygroup
ÚvodÚvodná stránka